Yeşil Kampüs'ü bir de İTÜ öğrencilerinden dinleyin.

İTÜ, dünyanın seçkin üniversitelerini yeşil alan oranı ve sürdürülebilirlik açısından değerlendiren UI GreenMetric’e göre dünyada 67., Avrupa’da ise 32. sırada yer alıyor. Üniversitemizin öğrencilerine İTÜ Yeşil Kampüs’ü sorduk, onlardan renkli cevaplar aldık.

doganin_renkleri_2019 (1)

Tekstil Mühendisliği 1. sınıf öğrencimiz Cansu, “Gerçekten okulumuzun ortamı çok keyifli; derslerden sonra, sınavlardan sonra bunaldığınızda buraya gelebilir bisikletinizi sürebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte yürüyüş yapabilirsiniz. İTÜ’nün bence bize sunduğu en büyük avantajlardan bir tanesi böyle yeşil bir kampüsümüzün olması.” dedi.

doganin_renkleri_2019 (2)

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 3. sınıf öğrencimiz Cemre ise, “6 kilometrelik bir bisiklet yolumuz var. Aynı zamanda okulumuzun Arı Kapısından yaya girişinden giriş yaptıktan sonra okulun en uzak köşesine bile bisikletle ulaşım sağlayabiliyoruz. Birçok noktada da bisikletleri alıp bırakabileceğimiz istasyonlar bulunuyor. Bu sayede rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyoruz.” diye ekledi.

doganin_renkleri_2019 (5)

İstanbul’a il dışından geldiğini belirten Malzeme Mühendisliği 3. sınıf öğrencimiz Arda onların düşüncelerine, “Ben de bazen ders arasında hamağımı kurup, çok güzel yatıp dinlenebiliyorum. Burada, Yeşil Kampüste ağaçların arasında ya da göletin orada olmak çok huzur veriyor insana. Bunun dışında spor aktiviteleri için de okulda çok fazla olanak var. Spor salonları, statta ya da yüzme havuzunda zaman geçirmek insanı çok rahatlatıyor. İstanbul’da böyle bir alanda olmak çok büyük bir lüks.” cümleleriyle katıldı.

doganin_renkleri_2019 (4)

Jeoloji Mühendisliği 3. sınıf öğrencimiz Sümeyye, “Erken saatlerde derse geldiğimde özellikle çam kokularıyla beraber derse gitme imkânım olabiliyor. Çünkü çam ağaçları sabahın ilk ışıklarında cidden çok güzel kokuyor. Aslında kampüsümüz baya büyük olduğu için küçük bir ormanımız bile var. Biz saha çalışmaları yapmamız gerektiği zaman da okulun doğal dokusundan faydalanıyoruz. Dersler için de çok faydalı oluyor. Sürekli peyzaj çalışmaları yapıldığı için çok farklı farklı bitki türlerini de görebiliyoruz.” diye ekledi.

doganin_renkleri_2019 (3)

Moleküler Biyoloji ve Genetik 3. sınıf öğrencimiz Selim, “İstanbul Teknik Üniversitesi’nin doğal hayatı koruması gerçekten önemli, geçirdiğim süre içerisinde bunu korumaya yönelik birçok çalışma yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Özellikle kampüsün merkez kısımlarında bunu daha detaylıca görebilirsiniz. Bence çok güzel, iyi işler yapıyorlar. Umarım böyle devam eder, korumaya devam ederiz kampüsümüzü.” dedi.

Tem 24, 2019