Kampüsten Haberler

 • İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Dünyanın 71’inci, Avrupa’nın ise 37’nci En Yeşil Kampüsü
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), akademik yerleşkelerin yeşil alan oranı ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında “Dünyanın en yeşil 71’inci kampüsü” oldu. İTÜ, Türkiye’den, dünya sıralamasında İlk 100’de bulunan tek üniversite unvanını da elinde bulunduruyor.
  14 Aralık 2020

 • İTÜ Kampüslerinde Sanat Var!
  İstanbul Teknik Üniversitesi doğal yaşamın korunduğu, sürdürülebilir peyzaj anlayışının hâkim olduğu kampüslerinde güncel sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor.
  06 Nisan 2020

 • Betonarme Yapılar Semineri’nin Gündemi: Deprem Yönetmeliğine Uyum
  İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ortaklığında, Prof. Dr. Zeki Hasgür, Prof. Dr. Metin Aydoğan, Doç. Dr. Necmettin Gündüz onuruna düzenlenen Betonarme Yapılar Semineri’nin gündeminde depremler ve betonarme bina tasarımlarının deprem yönetmeliğine uyumu vardı.
  21 Şubat 2020

 • İTÜ ve Lee Cooper Türkiye’den İleri Dönüşüm Koleksiyonu
  Ülkemizin ilk teknik üniversitesi İTÜ’nün logolu ürün mağazası 1773İTÜ Satış Mekanı ile Avrupa’nın ilk denim markası Lee Cooper Türkiye anlamlı bir projeye imza attı. Tekstil alanında Türkiye’nin ilk “ileri dönüşüm” koleksiyonlarından birini hazırlayan 1773İTÜ ve Lee Cooper Türkiye, bu projeyle kaynakların korunmasına ve israfın önlenmesine dikkat çekmeyi amaçlıyor.
  11 Şubat 2020

 • İTÜ’lüler Bitkileri Teknolojiyle Tanıyor
  Ayazağa Yerleşkemiz içerisindeki biyolojik çeşitlilik veri tabanının hazırlanmasına ve kayıt altına alınmasına yönelik yapılan “QR (Quick Response) Kod Bitki Tanıma Sistemi” projesi hayata geçti.
  06 Şubat 2020

 • İTÜ İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması’nda dereceye giren tasarımların sahiplerine ödülleri 28 Aralık 2019 tarihinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende takdim edildi.
  31 Aralık 2019

 • Ayazağa Yerleşkemiz Dünyanın 54., Avrupa'nın ise 28. En Yeşil Kampüsü
  İTÜ, Üniversite kampüslerinin yeşil alan oranı ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında bir yılda 13 basamak birden yükselerek “Dünyanın en yeşil 54’üncü Kampüsü” oldu.
  30 Aralık 2019

 • Öğrencilerimiz Bioseos İsimli Projeleri ile SIA International Forum’da
  İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Deniz Baldoğan ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Mert Sugür yaklaşık 1 sene önce üzerinde çalıştıkları yenilikçi projeleri ‘Bioseos Girişimleri’ ile Ülkemizi SIA International Forum’da temsil etti.
  24 Aralık 2019

 • Elektrikli Araçların Potansiyeli ve Geleceği İTÜ’de Konuşuldu
  İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Elektrikli Araçlar Zirvesi (EAZ) 13 Aralık 2019 tarihinde Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yoğun bir katılımla gerçekleşti.
  17 Aralık 2019

 • İTÜ İşletme Fakültesi Binası Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması kazananları belli oldu. İTÜ Rektörlüğü tarafından açılan İTÜ İşletme Fakültesi yerine mevcut tarihi karakol binasının yanına yapılacak fakültenin projelerinin elde edilmesi amacıyla açılan yarışma sonuçları 8 Aralık 2019’da açıklandı.
  09 Aralık 2019

 • MEM-TEK’in 10. Yılında Uluslararası Sempozyum
  6. MEM-TEK Uluslararası Membran Teknolojileri Sempozyumu İstanbul’da gerçekleştirildi. Sempozyumda, Türkiye’de arıtma ve atık su sistemlerinde yerli ve milli çözümler ön plana çıkarken, konuya ilişkin dünya örnekleri tartışıldı. Dr. Dinçer Topacık Ulusal Membran Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde düzenlenen programda MEMTEK’in 10 yılı da kutlandı.
  21 Kasım 2019

 • “Yarın Çok Genç Olacak” Projesi ile İTÜ’yü Ziyaret Ettiler
  T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Yarın Çok Genç Olacak” projesiyle Van, Ağrı ve Hakkari’den yola çıkan öğrencilerin İstanbul’daki rotaları arasında İTÜ de yer aldı.
  21 Kasım 2019

 • Türkiye’de Depozito İade Uygulaması için İTÜNOVA TTO Öncülük Edecek
  Türkiye Depozito İade Sistemi (TÜDİS) Projesi ile ulusal ölçekte depozito uygulanacak içecek ambalajlarının tüketicilerden alınması, depolanması, taşınması ve geri dönüşüm ya da geri kazanım süreçlerinin uygun şekilde tamamlanması ve bu süreçlerin Kamu-Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) modeli ile yapılabilirliğinin araştırılması amaçlanıyor.
  21 Kasım 2019

 • ‘Emtia’nın Dönüşümü Taşkışla’da
  İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nün düzenlediği ve 16. İstanbul Bienali paralel etkinliklerinden biri olan ‘meta-morfoz ‘Emtia’nın Dönüşümü’ sergisi, 14 Ekim 2019 tarihinde İTÜ Taşkışla Kampüsünde sanatseverlerle buluştu.
  17 Ekim 2019

 • İTÜ, Marmara Uluslararası Kent Forumunda
  Üniversitemiz, Marmara Belediyeler Birliği tarafından ilk defa düzenlenen Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda (Marmara Urban Forum - MARUF) akademik paydaş olarak yer aldı.
  10 Ekim 2019

 • Minikler Rengârenk Kuş Yuvalarıyla İTÜ’de
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde GreenMetric’e göre Dünyanın 67. Avrupa'nın 32. En Yeşil Kampüsünde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.
  04 Ekim 2019

 • Solar Decathlon Afrika Yarışması’nda Team Bosphorus Başarısı
  Dünyanın en büyük üniversiteler arası sürdürülebilir konut yarışması olan Solar Decathlon’un Afrika ayağında Türkiye’yi temsil eden Team Bosphorus Takımı yarışmada başarıdan başarıya koşuyor.
  24 Eylül 2019

 • Su Yönetimi Ödülü İTÜ’nün
  Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizdeki su israfının önlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen “1. Türkiye Su Yönetimi Ödülü”nün sahibi İTÜ oldu.
  16 Eylül 2019

 • Prof. Dr. Yusuf Yağcı’nın Doğadan Esinlenen Yeni Araştırması Nature Communication Dergisinde
  İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Çin’in Jiangnan Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirdiği araştırmada ülkemizde karahindiba olarak bilinen dandelion bitkisinin davranışından esinlenerek bir polimerizasyon sistemi geliştirdi. Araştırmanın makalesi Nature Communication Dergisi’nde yayınlandı.
  27 Ağustos 2019

 • Atıktan Ev, Solar Decathlon Afrika Yolcusu
  İTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan ekip Team Bosphorus, Eylül ayında gerçekleşecek Solar Decathlon Afrika Yarışması’nda ilk kez Türkiye’yi temsil edecek. Ekip, sıfır enerji ve sıfır atık konseptli, 2 oda 1 salondan oluşan 90 metrekarelik “ReYard Evi” Projesinin inşasına, 21 Ağustos’ta Fas’ın Ben Guerir şehrinde bulunan Green Energy Park’ta başladı.
  22 Ağustos 2019