Bisiklet ve Yaya Öncelikli İTÜ

Kampüs içerisinde minimum karbon salınımının olması için bisikletli hayat anlayışı benimsendi.

Ayazağa Kampüsü içinde toplamda 6 kilometre olacak şekilde planlanan bisiklet ve yaya yolu projesinin şimdiye kadar 4 kilometrelik etabı tamamlandı. 2 kilometrelik 4. etap çalışması ise devam ediyor.

Akademik Kapı (Harp Akademileri yönü) girişinden Etiler çıkışı yolu üzerinde yürütülen bağlantı çalışmasının bitirilmesiyle birlikte 2016 yılı içinde 6 kilometrelik bisiklet yolu tamamlanmış olacak.

Bisikletli yaşam anlayışını desteklemek amacıyla Kampüs içinde indirimli bisiklet satışı, bisiklet tamir ve bakımı, bisiklet kiralaması yapılmak üzere İTÜ Bisiklet Evi inşasına başlandı. Yerleşke içine bisiklet parkları yerleştirildi.


Bisiklet Evi Projesi

Kampüs içerisinde inşası devam eden bisiklet evi projesi tamamlandığında üniversitemizde bisiklet satışı ve tamirini sağlanabilecek bir birim olması planlanıyor. Bu hizmetin sağlanması amacıyla Bir marka ile anlaşıldı. Bu işbirliği sonucunda, Teknik üniversitelilere çok ciddi indirimler yapılarak bisiklet satışı da yapılacak.

bisiklet_evi_2

Bisikletli hayat

Ayazağa Kampüsü içerisinde bisiklet kiralama ile ilgili İSPARK ile güzel bir anlaşma yapılacak. Kampüs içerisinde istasyonlar kurulacak, öğrencilerimize kiralama yapılabilecek.

bisiklet_parklari

Otoparklar


Kampüs içerisinde minimum karbon salınımının olması için otoparklarda da düzenlemeye gidildi. Ayazağa Yerleşkesinde devam eden yenileme ve iyileştirme çalışmaları kapsamında öğrenci ve misafir otoparkları merkezi konumlara taşındı. Artık İTÜ’lüler araçlarını kampüs içerisinde belirlenen yerlerde yapılan otoparklara park ediliyor.

Otopark Krokisi

Bu alanlarda otopark kullanımına uygun alt yapı çalışmaları yapıldı, gerekli yönlendirme tabelaları yerleştirildi. Karbon salınımını en aza indirmek amacıyla da servis araçlarının ormandan uzak bir alana yönlendirilmesi yapıldı. Böylece trafik ve karbon salınımı ile ormandaki ağaçlar ve doğal hayatın zarar görmesi en aza indirildi. 2015 Akademik Yıl açılışından önce, yeni trafik ve otopark yönetmeliği hazırlandı ve geri dönüşümlü kağıtlara basılarak öğrencilerimiz, idari ve akademik personelimiz ile paylaşıldı. Artık Kampüs içerisinde daha temiz bir atmosfer var.


oncesi sonrasi