Engelsiz İTÜ

Binlerce öğrencinin kaldığı Vadi Yurtları’nda kaldırım olmaması, yolun karanlık ve bakımsız olması öğrencilere sıkıntı yaratıyordu. İlk görme engelli ve bedensel engeliler için kaldırım düzenleme çalışmalarına bu hat üzerinde başlandı. Ağaçların durumuna göre bütün yollar düzeltildi ve peyzaj yapıldı.

Öğrenci Kulüplerimizden Prestij Kulübü ile birlikte “Engelsiz Yaşam” felsefesi başlığı altında işbirliği çalışmaları yapıldı. Kampüs içinde engellilere sıkıntı yaratabilecek alanlar tespit edildi. Ayazağa Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü (Mediko),  Yemekhane, Merkezi Derslik gibi yoğun olarak kullanılan sosyal alanlarda çalışmalar başlatıldı. Amaç, Yerleşke içindeki hayatın, her yaştaki engelli kullanıcılar için de rahat ve yaşanabilir olmasıydı. “Engelsiz Yaşam” felsefesinden yola çıkılarak Ayazağa Yerleşkesi’nde yer alan Engelli Birimi’nde görme engelli ve tekerlekli sandalyeli çalışanlar istihdam edilmeye başlandı. Onların deneyimleri ile Yerleşke içinde “Engelsiz Yaşam” anlayışı ile yapılandırmalar başlatıldı. Gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek projeler arasında; engelsiz yaya yolları, görme engelliler için kaldırım izleri gibi uygulamalar sayılabilir.

Türkiye’nin ilk üniversite Down kafesi açılarak engelli istihdamı desteklendi. Önümüzdeki dönem, Down sendromlu arkadaşlarımızın istihdamının diğer kafelere de yayılması hedefleniyor.

Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi tarafından ise engelli bireylere özel giysi tasarımını teşvik etmek ve bu konudaki sorunlara çözüm üretmek için “Engelsiz Tekstil” projesi yürütülüyor. Proje kapsamında İTÜ’de Türkiye’nin ilk “Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi” kuruldu.