16
Haz 2015
Zaman Çiçeklerle Dile Geldi

Türkiye’nin ilk tv yayınında kullanılan kamera, ilk üniversite radyosunun 70 yıl öncesinden kalan mikrofonu, ilk elektronik beyin ve daha onlarca tarihi eşya, Yunus Karma’nın çiçek tasarımlarıyla buluşarak 18 Haziran’a kadar İTÜ RSG’de sergileniyor.


242 yıllık tarihiyle dünyanın en eski teknik üniversitelerinden olan İTÜ, sahip olduğu sayısız tarihi eşyayı çiçek tasarımıyla birleştirdiği benzersiz bir sergiye ev sahipliği yapıyor.
Sergi için İTÜ’nün fakültelerinden 1 yıl süren titiz bir çalışmayla, yaklaşık 200 eşya toplandı. Bu eşyalar arasından yapılan seçki ile 100’e yakın tarihi parça, çiçek tasarımı ile buluşturularak 14 Mayıs’tan itibaren sergilenmeye başlandı.

Sergide yer alan eşyalar arasında; Türkiye’nin ilk televizyon yayınının yapıldığı İTÜ Tv’de kullanılan kamera, Türkiye’nin ilk üniversite radyosu olan ve bu yıl 70. yaşını kutlayan İTÜ Radyosunun ilk yayınlarında kullanılan mikrofon, İTÜ’de yapılan Türkiye’nin ilk elektronik beyni gibi tarihi bugüne taşıyan çok önemli parçalar yer alıyor. Eşyalarla bütünleşen çiçek tasarımlarını ise bu alanın önemli temsilcileri arasında yer alan Tasarımcı Yunus Karma yaptı.

Sergi, haftanın her günü 08.00 – 20.00 saatleri arasında dileyen tüm sanatseverlerin ziyaretine açık.