04
Kas 2015
Öğrenci ve Misafir Otoparkları

Yeşil Kampüs anlayışı ile peyzaj ve çevre yapılandırma çalışmaları yapılırken, Yerleşke içerisinde karbon salınımını ve araç trafiğini azaltmak ana konulardan biri oldu. Bu amaçla Kampüs içerisinde iki ana bölge otopark alanı olarak belirlendi.

Ayazağa Yerleşkesinde devam eden yenileme ve iyileştirme çalışmaları kapsamında öğrenci ve misafir otoparkları merkezi konumlara taşındı.

otoparklar_1

Eski personel servis otoparkı olarak kullanılan yemekhane arkasındaki alan ve Akademik Kapı ile Maslak Kapı arasında kalan alan öğrenci ve misafir otoparkı olarak kullanıma açıldı. Yeni otoparkların öğrencilerin en yoğun olduğu alanlarda olmasına özen gösterildi.

Park 1 olarak isimlendirilen ve kapasitesi 200 araç olan otopark; yemekhane binası, Mustafa İnan Kütüphane Binası, İTÜ Stadyumu, Yurtlar, Merkezi Derslik ve Kapalı Spor Salonu arasındaki alanda (eski personel servis otopark alanı) yer alıyor.

Park 2 olarak isimlendirilen ve kapasitesi 175 olan otopark ise öğrencilerin en sık bulunduğu yerlerden biri olan Akademik Kapı ile Maslak Kapı arasında kalan alanda yer alıyor.

otoparklar_2

Bu alanlarda otopark kullanımına uygun alt yapı çalışmaları yapıldı, gerekli yönlendirme tabelaları yerleştirildi. Karbon salınımını en aza indirmek amacıyla da servis araçlarının ormandan uzak bir alana yönlendirilmesi yapıldı. Böylece trafik ve karbon salınımı ile ormandaki ağaçlar ve doğal hayatın zarar görmesi en aza indirildi.  2015 Akademik Yıl açılışından önce, yeni trafik ve otopark yönetmeliği hazırlandı ve geri dönüşümlü kağıtlara basılarak öğrencilerimiz, idari ve akademik personelimiz ile paylaşıldı. Artık Kampüs içerisinde daha temiz bir atmosfer var. 

otoparklar_3