05
Kas 2015
Peyzaj Çalışmaları

Üniversitemizin “Yeşil Kampüs” projesi kapsamında yürütülen peyzaj çalışmaları dikkat çekiyor. 

Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü akademisyenleri danışmanlığında yürütülen ve doğayla bütünleşen peyzaj çalışmaları Üniversitemizin 5 farklı yerleşkesinden özellikle Ayazağa Yerleşkemize farklı bir kimlik kazandırdı.

peyzaj calismalari_1

Ayazağa Yerleşkemizde yeşil dokusu korunarak yapılan bisiklet yolları, sporla bütünleşen yerleşke hayatı, çevre düzenlemeleriyle birlikte farklı bir kimliğe büründü.

1773 Kapısı ve Metro Kapı arasında yer alan; kaya bahçesi, bisiklet yolu, arı şeklindeki sınır elemanları, görme engelliler için kılavuz çizgiler kullanarak oluşturulan yol çalışması bu çalışmaların başında geliyor. Yılmaz Akdoruk Konuk Evi çevresinde yapılan peyzaj düzenlemesi ise emsallerine örnek olabilecek nitelikte. Alanda konumlandırılan ahşap geçişler sayesinde, suların toplandığı ve içinde bitkilerin yetişebileceği bir ortam sağlandı. Peyzaj çalışmaları yapılırken, Kampüsümüz içindeki ekosistem, doğal hayat ve sosyal hayat her detayı ile dikkatlice düşünüldü ve projelendirildi. Seçilen malzemeden, ekilecek bitki örtüsüne kadar sistem bir bütün olarak değerlendirildi.

peyzaj calismalari_2

 “Doğaya uygun sağlıklı malzeme kullanıldı”

Yapılan çalışmalar kapsamında malzeme noktasında da doğaya dost peyzaj elemanları kullanıldı. Biyosfer denilen su toplama alanları, koru parkı içerisinde korten ve gabiyon duvarlar yapıldı. Çelik kafesler içinde serbest taşların olduğu oturma alanları gabiyon duvarlar için güzel bir örnek oluşturdu. Bu çalışmaların örneklerini Ayazağa yerleşkemizin farklı yerlerinde görmek mümkün. Özellikle Etiler çıkışına kadar uzanan sağlıklı yaşam yolu bunların başında geliyor.

peyzaj calismalari _3

“Bitki çeşitliliği arttı”

İstanbul’un iklim koşullarına uygun ve yerleşkemizde olmayan bitkiler seçilecek uygun yerlere dikilmeye başlandı. Merkezi derslik binasının koruya bakan tarafına yoğun olarak Japon kirazları dikildi. Kütüphanenin inşaat fakültesine bakan köşesinde de süs elmaları yer almakta. Kaya bahçesinde çok farklı bitkiler yerini aldı. Bodur ağaçlar, yıldız manolya, kırmızı kayın bunlardan bazıları.

peyzaj calismalari_4

Merkez Kütüphanenin önüne ise Sığla ağaçları dikildi. Ağaçlarda özellikle uzun yıllar yaşayabilecek olanlar göz önünde tutuldu.