09
Kas 2015
Doktora Öğrencimiz Bükra Kalaycı’ya “Green Talents” Ödülü

İTÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Bükra Kalaycı, Almanya’da katıldığı “Green Talents” bilim forumunda ödüle layık görülen ilk Türk Tekstil Mühendisi oldu.

Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen “Green Talents - Sürdürülebilir Gelişme Alanında Uluslararası Yüksek Potansiyeller Forumu”’na katılan Bükra Kalaycı, çok sayıda araştırmacı arasından seçilerek ödül aldı. Dünyanın dört bir yanından başvuran ve sürdürülebilirliği amaç edinmiş çok sayıda araştırmacının başvurduğu forumda, toplamda 26 proje ödüllendirildi.


bukra_kalayci

 

 

 

Green Talent Bilim Forumu kapsamında, Bükra Kalaycı Prof. Dr. Cevza Candan’ın tez danışmanlığında yürüttüğü “”AB’nin Sürdürülebilir Geleceği İçin Endüstriyel Ecology: Yeşil ve Rekabetçi Bir Endüstri İçin Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Politikaları” başlıklı çalışmasıyla ödül aldı.

green_talents

 

 

Jean Monnet bursu kapsamında İtalya Benecon Araştırma Merkezi’nde master eğitimine devam eden Kalaycı, tekstil ve hazır giyim ürünlerinin yaşam döngülerinde meydana gelen çevresel ve sosyal etkileri analiz ederek, sürdürülebilir ekonomi hedefi için yeşil iş modellerini inceliyor. Kalaycı Green Talent Bilim Forumunda kazandığı ödül kapsamında Berlin Teknik Üniversitesi’nde 2016 yılı içinde kısa dönemli araştırma bursu kazandı.