19
Kas 2015
“Çalışmama ve üretmeme engel yok”

İTÜ Ayazağa yerleşkesinde, yemekhane önüne parketmiş, 1974 model bir Volkswagen görürseniz şaşırmayın. Bu Volkswagen’de, özel gereksinimli (down sendromlu, otizm ve zihinsel engelli) öğrencilerin hazırladığı ürünler satılıyor. 

wosvos_otizm_1

Proje, İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde engelli bireylerin farkındalığını arttırmak ve özel gereksinimli öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmek amacıyla hayata geçirildi. Bu sayede öğrencilerin toplumsal hayat içerisinde farklı kişiler ile iletişime geçerek sosyalleşmesi amaçlandı. “Vosw-otizm” olarak adlandırılan projenin mottosu  “çalışmama ve üretmeme engel yok”. Projede; 3 basamaklı Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi ile İTÜ Gönüllülük Kulübü ortak çalışıyor. 1974 model Volkswagen T2 marka araçta; özel gereksinimli öğrencilerin okulun atölyesinde hazırladığı kek, kurabiye, limonata, makarna, reçel ve sabun gibi ürünler yine öğrenci ve öğrenci velileri tarafından satılıyor.

wosvos_otizm_3

Gönüllülük Kulübü öğrencileri, projenin bir sonraki adımının hazırlanacak broşür, video ve sosyal medya hesapları ile toplumda engelli farkındalığını arttırmak olduğunu söyledi. Projenin ilerleyen aşamalarında ise bu araçların sayısının arttırılması ve farklı lokasyonlarda satış yapması hedefleniyor.

 

kek