04
Ara 2015
Bugün Dünya Engelliler Günü

“İTÜ’de Engelsiz Hayat” anlayışı kapsamında pek çok farklı çalışma yapılıyor. “Sesli Adımlar, Evrensel Tekstil Merkezi, Engelsiz ve Yaya Dostu Kaldırımlar” bunlardan sadece birkaçı…

sesli adimlar navigasyon sistemi

İTÜ’de Engelleri Kaldıran “Sesli Adımlar”

İTÜ İnşaat Fakültesi koridorlarında bluetooth beacon cihazları ile çalışan navigasyon programı sayesinde yön ve yer bulmak kolay olacak.

Erişilebilirlik ve engelsizlik konusunda yapılan çalışmalara bir yenisini ekleyen İTÜ, Üniversitemizde ilk kez in-door navigasyon uygulamasını başlattı. Kapalı mekânlarda bluetooth ile çalışan navigasyon uygulaması yer ve yön bulmayı kolaylaştırıyor.

İTÜ Arı Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Boni Firması tarafından geliştirilen ve İTÜ İnşaat Fakültesi’nde hayata geçirilen in-door navigasyon ile yer ve yön bulmak görme engelliler için artık daha kolay hale geldi. Proje kapsamında, İnşaat Fakültesi koridorlarında 120 tane bluetooth beacon cihazı yerleştirildi. Akıllı telefonlara indirilen “Sesli Adımlar” uygulaması ile gitmek istenilen konum belirtildikten sonra, yer-yön tarifi alınabiliyor. Hem yazılı hem de sesli komut verebilen uygulama, sadece engelli bireyler için değil herkes için kolaylık sağlayacak. Temmuz 2015 tarihinden itibaren İTÜ İnşaat Fakültesi’nde kullanılabilen uygulama ile cihazlara tanımlı bütün salonlar, sınıflar, odalar ve fakülte içindeki diğer birimler hakkında komut alınabiliyor. Ayrıca bluetooth cihazlarına çıkış kapıları, yangın merdiveni ve asansörler de tanımlanmış durumda.

engelsiz tekstil merkezi

Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi İTÜ’de

İTÜ’nün öncü projelerinden biri olan “Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi” hayata geçti. Engelli bireylerin ihtiyaçlarının dikkate alınarak giysi tasarımının yapılacağı merkez İSTKA desteği ile İTÜ’de kuruldu. Engelli ve özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçları düşünülerek kumaş, giysi ve diğer tekstil tasarımlarının yapılacağı, numunelerin üretileceği merkez gelişmiş bir altyapıya ve son teknoloji üretim cihazlarına sahip. Kolay giyilebilir, bakımı kolay, konforlu ve estetik giysilerin tasarlanacağı merkezde ayrıca üç boyutlu vücut tarama sistemi ile vücut ölçülerinin alınması sağlanacak.

engelli dostu calismalar

Engelsiz ve Yaya Dostu Kaldırımlar ve Otoparklar

Engelsiz, yaya dostu ve doğayla bütünleşen bir üniversite anlayışı ile yerleşke içindeki kaldırımlar değişti. Kaldırımların genişliği 3-4 metreye çıkarılırken yüksekliği ise 5 cm ile sınırlı tutuldu ve rampalar yapıldı. Bu sayede engelli bireyler için özel bir yol açmaya gerek kalmadan yerleşke için rahatlıkla hareket edebilmeleri sağlandı. Aynı zamanda kaldırımlar üzerine yapılan hissedilebilir yüzey çalışmaları da devam ediyor. Ayrıca yerleşke içinde kullanılan geçirimli beton uygulaması ile birlikte ise yollarda ve kaldırımlarda su birikintilerinin oluşması engellendi.

Kampüslerimizde otoparklarımızda engelliler için özel alanlar yaratıldı.

Engelsiz İTÜ Birimi

Üniversitemizde yapılan ve yapılacak erişilebilirlik ve engelsizlik çalışmaları konusunda bütün paydaşları bir çatı altında toplayan Engelsiz İTÜ Birimi çalışmalarına başladı. Birim, üniversitemizde engelli yaşam konusunda bilgilendirici, bilinçlendirici ve farkındalık yaratma çalışmalarına destek olacak.

Üniversitemizde erişilebilirlik çalışmaları

Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi’nde “Erişilebilirlik” zorunlu ders haline getirildi. Mimarlık Bölümü’nde zorunlu ve tasarım ile ilgili diğer bölümlerde ise seçmeli ders olarak verilecek “Erişilebilirlik” dersi ile öğrencilerimiz bu temeli alarak ve farkındalığı kazanarak yetişmiş olacak.

Ayrıca üniversitemiz Sürekli Eğitim Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında İTÜSEM bünyesinde “Erişilebilirlik Uzmanlık Sertifika Programı” düzenleniyor.

Vosw-otizm araci ve ogrenciler

Fanfan ve Özel Eğitim Okuluna Ev Sahibi

Üniversitemiz, Türkiye’nin ilk üniversite down kafesi Fanfan’a ve Sarıyer Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim İş Uygulama Okulu’na ev sahipliği yapıyor.
Engelli bireylerin farkındalığını arttırmak için “Vosw-otizm” projesi ile Gönüllülük Kulübü ve Sarıyer Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencilerinin hazırladığı kek, kurabiye, limonata, reçel gibi ürünler satılıyor.

Gönüllülük Kulübü “Engeller Durdurmasın” Projesi

İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün “Engeller Durdurmasın” projesi kapsamında, öğrencilerimiz İstanbul Uygulama ve Eğitim Merkezi’nden gelen otistik ve zihinsel engelli çocuklara yüzme öğretiyor ve onların güzel vakit geçirmesine katkıda bulunuyorlar.