22
Oca 2016
“Dünya İçin Bir Şey Yap”

İTÜ Maden Fakültesi, Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Orhan Kural çevre ve doğayı korumak için yapılması gerekenleri  “Dünya İçin Bir Şey Yap!” başlıklı bir kitapta topladı.

Prof. Dr. Orhan Kural’ın “Gezegenimizi Birlikte Kurtaralım” mottosuyla kaleme aldığı kitabında, biraz dikkatle ve küçük önlemlerle daha temiz ve daha güzel bir dünyada yaşamanın mümkün olduğu belirtiliyor. Doğayı ve çevreyi korumak için tavsiyelerde bulunan Kural, dünya ve kendimiz için yapabileceklerimizi basit ve anlaşılır bir dille anlatıyor.

dunya-icin-bir-sey-yap-1

“Karanlıktan şikâyet etmeyin, siz de bir mum yakın”( Konfüçyüs)

İnsanın tüketim hırsının iklim değişikliklerine ve küresel ısınmaya neden olduğunu vurgulayan kitapta, insanların günlük hayatlarında, evlerinde, iş yerlerinde, dış ortamlarda yapacakları küçük değişiklikler ile fayda sağlayabilecekleri belirtiliyor. Kitapta, “Dünyamızı Hep Birlikte Nasıl Kurtarabiliriz?” sorusunun yanıtları veriliyor. Kitap; beslenme alışkanlıkları, elektronik atıklar, kâğıt atıklar, doğal kaynakların kullanımı, pet şişe ve naylon kullanımı, alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar, fazla eşyalar, enerji kullanımı vb. konular hakkında tavsiyeler içeriyor.

“Dünya İçin Bir Şey Yap!” kitabı; Türkçe dahil İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Arapça olmak üzere 6 dilde yayınlandı. Sorulamaya ve tüketimden çok üretmeye yönlendiren kitap, kitapçılardan veya internet üzerinden e-kitap olarak temin edilebilir.