25
Oca 2016
Üstün Zekalı Çocukların Eğitimine İTÜ Desteği

Tüm Üstün Zekâlılar Derneği (TÜZDER) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla düzenlenen ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Geleceğimiz İçin Üstün Zekâlıların Geleceği” isimli projenin tanıtım toplantısı İTÜ’de yapıldı.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleşen toplantıda, TÜZDER Başkanı Tunahan Coşkun, İTÜ UUBF Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Toros ve YTÜ öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Doğan projenin detaylarını basın mensuplarıyla paylaştı.

200 dahi çocuğa özel eğitim fırsatı

TÜZDER tarafından hayata geçirilen İstanbul’un 200 dahi çocuğuna özel eğitim fırsatları sunacak olan proje kapsamında, İstanbul Avrupa Yakası'ndaki 4-14 yaş arası üstün zekâlı ve sıra dışı yeteneklere sahip çocuklar belirlenecek.

Katılımcı öğrencilere ücretsiz grup testleri ve bireysel zekâ testleri uygulanarak, yüksek IQ'lu ve sıra dışı zekâya sahip 200 en iyi çocuk seçilecek. 1 Şubat’ta başlayacak tanılama işlemi 4 hafta devam edecek. Testler, belirlenen merkezlerde uzmanlar ve çocuk psikologları tarafından uygulanacak.

Seçilen üstün zekâlı ve sıra dışı çocuklar, düşünme boyutlarını ve sosyal ilişkilerini geliştirecek olan Türkiye'nin ilk patentli gelişim atölyesinde 4 ay boyunca ücretsiz eğitim görme hakkı kazanacak.

Öğrencilere sıra dışı düşünme yeteneği kazandıran ve sosyal ilişkilerini güçlendiren atölye çalışmalarında; 3D bilim, görsel sanatlar, sıra dışı düşünme, robotik, biyoteknoloji, uzay ve gök bilimi, hayal atölyesi, zekâ oyunları atölyesi eğitimleri verilecek. Her öğrenciye özel etkinlik dosyası oluşturularak, program sonunda "Atölye Katılım Sertifikası" takdim edilecek.

Proje kapsamında aile ve öğretmenlere yönelik bilgilendirici seminerler düzenlenecek. Üniversite öğrencileri de çocuklara mentörlük (koçluk) yapacak. Tamamen ücretsiz olacak proje kapsamında ebeveynler, eğitimlerde bulunan TÜZDER'in gelişim psikologlarından ve gözetmen öğretmenlerinden çocukları hakkında gelişim raporu da alabilecek.