15
Haz 2016
“Yayaya ve Bisiklete Yol Ver”: Ayazağa Yerleşkesi Girişi Yenilendi

Yeşil Kampüs projesi kapsamında çalışmaların son hızla sürdüğü Ayazağa Yerleşkesi’nde, Arı Kapı ve giriş meydanı artık daha da yaya ve bisiklet dostu olarak sizi karşılıyor.

ayazagayerleskesigirisiyenilendi_1

Yayaların daha kolay ve az riskli bir şekilde gezebileceği yerleşkemiz, bisikletli hayat için de daha rahat bir ortam hâline geldi. Meydana kadar uzatılan bisiklet yoluna ek olarak, Arı Kapı girişine bir de bisiklet parkı kazandırıldı.
Ayazağa Yerleşkesi’ndeki gelişmeler bununla da sınırlı değil. Yeşil Kampüs uygulamaları kapsamında bitkisel materyaller ve aydınlatma armatürlerinin yerleştirilmesinde de yaya önceliği dikkate alındı. Ayrıca, üniversitemizin 250. yılına atfen Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlimiz Mehmet Erkök tarafından yapılan 250. Yıl Heykeli’miz de Arı Kapı Meydan’a yerleştirildi ve Yeşil Kampüs’e estetik açıdan önemli bir katkı daha sağlandı.

ayazagayerleskesigirisiyenilendi_2

Tüm bu gelişmeler sayesinde, Arı Kapı Ord. Prof. Bedri Karafakioğlu Caddesi bağlantısının aksiyel sürekliliği daha verimli kullanılarak yaya alanı algısı güçlenirken, girişte bulunan Güneş Saati’nin görünürlüğü ve kullanımı da artmış oldu.

ayazagayerleskesigirisiyenilendi_3

Şehir hayatının şartları ve iklim özellikleri nedeniyle kök gelişimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremeyen ve bu nedenle devrilme risklerinden ötürü canlıları tehlike altında bırakan kavak ağaçları ise Arı Kapı meydandaki yaya yolu üzerinden gölet yakınındaki doğal ortama taşındı.