05
Eki 2016
Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü Minik Ellerin Boyadığı Kuş Evleriyle Kutladık

“Yeşil Kampüs” projemizin sürdüğü Ayazağa Yerleşkemizde asılan kuş yuvalarını Yayla İlkokulu öğrencileri renklendirdi. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde, Ayazağa Kampüsü’müzdeki ağaçlara asılan kuş evleriyle birlikte, kendine özgü doğal bir dokuya sahip olan yerleşkemiz yeni bir hava kazandı. Böylece, ilkokul öğrencilerinin hayvan sevgisi ve emekleriyle, kampüsümüzdeki ekosisteme yeni ve hayvan dostu bir özellik daha eklendi. Hayvanları koruma bilincini de artıran bu çalışmada, İTÜ Gönüllülük Kulübü üyesi öğrenciler de minik öğrencilerle birlikte eğlenceli saatler geçirdi.

KUSEVLERI_WEBFOTO_1

Günün önemi dolayısıyla anlamı daha da artan etkinliğe katılarak minik öğrencilerle buluşan Prof. Dr. Mehmet Karaca konuyla ilgili görüşlerini; “Yerleşkemizde önemli bir eksiğimiz tamamlandı. Bu çalışmanın hayata geçmesi nedeniyle, Yayla İlkokulu rehber öğretmenine ve kuş evlerini minik elleriyle renklendiren ülkemizin geleceği çocuklarımıza teşekkür ederim. Yeşil Kampüs’ü tamamlayan, ‘yaşanabilir bir kampüs’ oluşturma anlayışımıza katkı sağlayan önemli bir çalışma oldu. Öğrencilerimizle çocuklarımız doğayı korumak için birlikte hareket ettiler. Yaklaşık dört yıldır bu konuda yaptığımız çalışmaların geldiği noktadan ve İstanbul Bahçelievler Yayla İlkokulu öğrencileriyle bir araya gelmekten son derece mutluyum.” sözleriyle paylaştı.

KUSEVLERI_WEBFOTO_2
Projeye “Yeşil Kampüs” ilham verdi

Geçtiğimiz Haziran ayında ortaya çıkan fikrin devamında, üniversitemizle İstanbul Bahçelievler Yayla İlkokulu öğretmeni Gülhan Altınkaynak ve okul müdürü Canan Yücelkan’ın iletişime geçmesiyle başlayan proje hazırlık aşaması, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın öncü rol üstlenmesiyle hızlandı. Miniklerin geniş hayâl gücüyle boyanan kuş evlerinin, projenin niteliği nedeniyle son derece anlamlı bir gün olan 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde asılması kararlaştırıldı. İlkokul öğrencileri ve öğretmenlerinin birlikte seçtikleri kuş evleri, öğrenciler tarafından rengârenk boyandı. Sınıf öğretmeni Gülhan Altınkaynak, miniklerin İTÜ’de, kendi emekleriyle güzel bir hatıra bıraktıkları için oldukça heyecanlı ve mutlu olduklarını da belirtti. Öğretmenimiz, sınav gözetmenliği için geldiği ve “Yeşil Kampüs” çalışmalarıyla yeni bir yüze kavuşan Ayazağa Yerleşkemizin görünümünden etkilendiğini, bu ilham verici yerde yaptıkları çalışmadan memnun olduklarını söyledi.

KUSEVLERI_WEBFOTO_3
Kuş Evleri Doğa Dostu Malzemeden Üretildi

Projenin bir diğer önemi de kuş evlerinin doğada yok olabilen malzemeden üretilmesi olarak öne çıkıyor. Yerleşkemizi ziyaret eden kuşlara, özellikle yaklaşan kış nedeniyle yaşayacağımız soğuk havalarda sıcak bir yuva olacak evler, doğaya zarar vermemesi için tamamen çözünebilen maddeden üretildi. Böylece hem Yeşil Kampüs çalışmalarıyla artan çevre duyarlılığımızdan ödün vermeyeceğiz hem de belli periyotlarla yeniden asılacak kuş evleri, çocuklarımızın sevgisi ve desteğiyle sürekli bir çalışma hâlini alacak. Bu etkinlikte ayrıca, İTÜ Kültür ve Sanat Birliği’ne bağlı öğrenci kulüplerimizde yer alan İTÜ’lülerin ve Yayla İlkokulu öğretmenlerinin de bir araya gelmesi sebebiyle, çocuklarımızın üniversite yaşamını küçük yaşta ve doğa dostu bir kampüste görmesi sağlandı.