19
Eki 2016
“Yol Gösteren” Üniversitemize Design Turkey Ödülü

Yeşil Kampüs projemiz kapsamında dört yıldır sürdürdüğümüz çalışmaların bir parçası olan bina tanımlama ve yaya yönlendirme birimlerimiz, ülkemizde tasarım alanında en önemli etkinliklerden biri olan Design Turkey’de “Kamusal Alan” kategorisinde “İyi Tasarım” ödülüne değer görüldü. 13 farklı kategoride 300’den fazla tasarım çalışmasının yarıştığı Design Week Turkey’de, adımızı kazananlar arasına yazdırarak büyük bir mutluluk ve gurur yaşadık.

Design_week_4

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’nın koordinatörlüğü ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) organizatörlüğünde, TURQUALITY® Programı dâhilinde Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu ile yapılan iş birliği sayesinde verilen ödüller sahiplerine kavuştu. Törende, üniversitemizden mezun birçok tasarımcının da ödül alması dikkat çekti. Ödüller; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Ekonomi Bakanı Müsteşarı İbrahim Şenel ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından verildi.

Ayazağa Yerleşkemizde hayata geçirilen ve önümüzdeki süreçte diğer yerleşkelerimizde de uygulamaay geçecek proje, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tayfun Kındap ve Doç. Dr. Gülname Turan’ın yürütücülüğünde tamamlandı, İTÜ Bilimsel Araştırma Projeleri birimince desteklenen yönlendirme sistemi projesindeki birimler; Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’müzden Doç. Dr. Gülname Turan, Araş. Gör. Dr. Koray Gelmez ve Araş. Gör. Emrah Özturan tarafından tasarlandı. Ödüle lâyık görülen tasarımlarda; evrensel tasarım ilkeleri, yeşil kampüs ve ulaşılabilirlik ölçütleri gözetildi.

Design_week_2

Tasarlanan ürün ailesi bina tanımlama ve yaya yönlendirme birimlerinden oluşuyor. Bina tanımlama birimi, bina isminin gereken uzaklıktan görünürlüğünün sağlanması ve farklı mimarî yapıların ortak bir dille kimliklendirilmesini amaçlıyor. İki parçadan oluşan ve çift yönlü ana gövdeye sahip bu birim, geniş ve düz yüzeylerinde bina bilgisini iki dilde yazılmış hâliyle içeriyor. Yerleşke florasının bu birimlere yansımasını sağlayan diğer parça ise uygun bitkileri barındırmayı hedefliyor. Yaya yönlendirme birimi ise dikey yapısıyla farklılaştırıldı ve yerleşkenin mevcut peyzaj anlayışına uygun olarak çift taraflı düz yüzeyleri grafik uygulamaya elverişli olarak kurgulandı. Bunun yanında, mevcut uygulamalar için salt yönlendirmeye odaklı tasarlanmış iki farklı ağırlıktaki Signika yazıyüzü kullanıldı. Tüm kamusal alanlardaki ihtiyaçlar dikkate alınarak üretilen ürünler, pilot bölge olarak yerleşkelerde kullanılıyor.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca: “Proje, 3. nesil üniversite olma hedefimize işaret ediyor.”


Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ödül töreni sonrası yaptığı açıklamada; projenin “Yeşil Kampüs” çalışmaları kapsamında, yürüme ve bisiklet yollarının hâkim olacağı bir anlayışla gerçekleştirildiğini söyledi ve törende ödül kazanan tüm kişileri ve kurumları tebrik etti. Karaca ayrıca, üniversitemizin yaklaşık 250 hektarlık bir arazide bulunduğunu ve proje başlangıcında, insanların yerleşke içinde kaybolmalarını önlemek amacıyla yola çıkıldığının altını çizdi. Projenin yeşilin hâkim olduğu dokuyla beraber, karbondan arındırılmış bir mekânın parçası olarak da tasarlandığını belirten Rektörümüz, bu çalışmanın Ayazağa Yerleşkemizi araç trafiğinin düzenlenmesi yönünden son derece önemli olduğunu belirtti. Karaca sözlerini: “Üniversitemizde bilimsel araştırma destekli olarak geliştirilip ürünleştirilen proje, ‘3. nesil üniversite’ olma hedefimize işaret ediyor.” diyerek tamamladı.

Projenin yürütücülerinden Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tayfun Kındap ise “İTÜ Rektörlüğü olarak ilk dört yılımızda üzerinde çalıştığımız ve tüm kampüs paydaşlarımızın hayat kalitesini yükselten ‘İTÜ Yeşil Kampüs’ projemizi geliştirmeye önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz. Bu projenin bir parçası olan yönlendirmelerin Design Week Turkey organizasyonunda ödüle lâyık görülmesi hepimizi gururlandırdı. Piyasadan mevcut bir ürün almak yerine; araştırma, geliştirme ve tasarım sürecini kendimiz tamamladığımız bir sistemi kampüsümüzde uygulamış olmayı ‘İTÜ Yeşil Kampüs’ vizyonumuzun bir parçası olarak görüyorum.” dedi.

Design_week_3

Design Turkey nedir?

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımları ödüllendirmektedir. Design Turkey, iyi tasarlanmış ürünlerin topluma ve endüstriye sağladığı faydaları görünür kılmak amacıyla başlatıldı. Bu kapsamda, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2008’den bu yana, bu alanda dikkate değer çalışmaları ödüllendiriyor. Bu yıl beşincisi düzenlenen ödüllere şimdiye dek yaklaşık 1800 başvuru alınması, etkinliğin önemini ortaya koyuyor.

Bakan Nihat Zeybekçi: “İnanın, başaracaksınız.”

Ödül töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise yaratıcılığın ve üretimin insanın doğasında olduğunu belirterek, ülkemizin marka patent tescilinde Avrupa’da birinci, dünyada ise 12’nci sırada olduğunu söyledi ve sözlerini “Yol uzun, hedef büyük. Ortalama bir ülke olamayız. İnanın, başaracaksınız.“ diyerek tamamladı.