07
Kas 2016
Temiz Su Kaynakları İçin İTÜNOVA TTO Öncülük Edecek

Plansız kentleşme, yoğun tarımsal ve endüstriyel faaliyetler ile turizm kaynaklı etkiler nedeniyle, temiz su kaynaklarının önemi her geçen gün artıyor. Su kaynaklarındaki kirlilik riskine karşı mücadelede bütüncül çözümler getiren yaklaşımlara her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İTÜNOVA TTO) yaptığı iş birliğiyle gerçekleşecek “Endokrin Bozucu Kimyasallar ve Arıtma Teknolojilerinin Araştırılması Projesi”, su kaynakları üzerindeki kirlilik baskısını azaltmayı ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi, ayrıca su ekosistemini korumayı hedefliyor.

Avrupa Birliği mevzuatının baz alındığı proje, sudaki ekolojik dengenin yanı sıra; çocuklardaki doğuştan şekil bozuklukları, kanser, cinsel gelişimde ve sinir sistemi gelişiminde gecikme gibi hastalıklarda insan sağlığını korumayı amaçlıyor. Proje kapsamında; iç salgı bozucu kimyasallar tespit edilecek, gözlemlenecek, konuyla ilgili eğitimler, çalıştaylar ve toplantılar düzenlenecek, alıcı ortamlar için sınır değerler önerilecek. İki yıl sürecek bu çalışmada İTÜNOVA TTO, ülkemizdeki su kaynaklarının iç salgı bozucu kimyasallardan temizlenmesinde ve araştırma teknolojilerinin incelenmesinde öncülük edecek.

Su kaynaklarının ileri teknolojilerle yönetimine katkıda bulunacak iş birliğine dair ayrıntılar, 3 Kasım Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilen ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı ile Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın da yer aldığı toplantıda kamuoyuyla paylaşıldı.

ITU_NOVA_1

Prof. Dr. Mehmet Karaca: “Ekosistem devamlılığını ve insan sağlığını koruyacak önemli bir projeye imza attık.”

Projeye dair görüşlerini paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, sağlanan iş birliğinin Türkiye’deki ekosistemin devamlılığı ve insan sağlığının korunması bakımından çok önemli bir hedef olduğunu belirtti. İTÜNOVA TTO’nun kamu sektörü ve özel sektörle iş birliği yapmada yeterli donanıma sahip olduğunu söyleyen Karaca, su ve hava kalitesinde ülke olarak belli bir seviyeye ulaştığımızın da altını çizdi ve projeyi: “Türkiye’de teknokentler toplam 2.4 milyar dolarlık ihracat yaptı ve bunların arasında ilk sırayı 927 milyon 574 bin dolarlık ihracatla İTÜ ARI Teknokent aldı. Bu tür projelerle birlikte, daha ileriye gideceğimize inanıyorum.“ sözleriyle yorumladı. 

Özkaldı: “Su kaynaklarını etkin bir şekilde yönetmeliyiz.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı ve mezunumuz Akif Özkaldı ise İTÜNOVA TTO ile birlikte önemli bir projeye başlanıldığını belirterek: “Su kaynaklarımızı en etkin şekilde yönetmek zorundayız. Ülkemiz su stresi yaşayan bir ülke ve bu durumu etkin bir şekilde yönetmeliyiz. Bakanlığımız bu doğrultuda, su yönetimini miktar ve kalite bazında ele alıyor.” diyerek sözlerini noktaladı.

Mezunumuz, öğretim üyemiz ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı ise yeryüzündeki su miktarının sınırlı olduğunu hatırlattı. Artan su tüketimi ve sanayileşme nedeniyle kullanılabilir suya olan talebin arttığını vurgulayan Kınacı, su kaynaklarının ve su kalitesinin korunmasına ilişkin çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekledi.

ITU_NOVA_2