05
Ara 2016
Sosyal Sorumluluğun İTÜ’deki Temsilcisi: İTÜ Gönüllülük Kulübü

Önce içinde bulunduğunuz toplumu, sonra tüm dünyayı değiştirmek aslında göründüğü kadar zor değil. Çünkü çocuk yaştakilerden yaşlılara dek, yardıma ihtiyacı olan kesimlere yapacağınız küçük yardımlar bir kartopu gibi büyüyerek sonunda olumlu değişimlere kapı açabilir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1985’te aldığı kararla, her yıl 5 Aralık’ta kutlanan Dünya Gönüllülük Günü, gönüllü çalışmaları ve yararlarını dünyanın dört bir yanında duyurmayı ve gönüllü programlara katılımı artırmayı hedefliyor. Toplumsal farkındalığı artırmayı amaçlayan bu önemli gün, bugün 123 ülkede kutlanıyor.

Dünya Gönüllüler Günü; gönüllülüğün toplumsal tabana yayılmasını ve gönüllülük projelerinin çeşitli platformlarda yer almasını da amaçlıyor. 5 Aralık’ta düzenlenen özel etkinliklerde; gönüllülüğün tanımı, gönüllülük çalışmalarının desteklenmesi, daha fazla gönüllüye ulaşma, sivil toplum kuruluşları (STK) aracılığıyla toplumu gönüllü çalışmalara teşvik etme üzerine görüş alışverişleri gerçekleştiriliyor. Böylece; sosyal sorumluluk kavramını ön plana çıkarma, yardımlaşma ve dayanışma duygusuyla birlikte hareket etme vb. noktalarda bilgi ve deneyimlerin toplumun tüm kesimleriyle paylaşılıyor.

5 Aralık Dünya Gönüllülük Günü nedeniyle, üniversitemizde gönüllü çalışmalar üzerine odaklanan İTÜ Gönüllülük Kulübü’ndeki öğrencilerimizin bugüne dek gerçekleştirdikleri projeleri bir araya getirdik. Öyleyse şimdi, gönüllü öğrencilerimizin yaptıklarına ve toplumumuza umut olan çalışmalarına birlikte bakalım.

Nar Harekâtı

Nar Harekâtı kapsamında, Sevgi Evleri’nde bulunan 9 ila 12 yaşları arasındaki çocuklarla ders dışı etkinlikler düzenleyen kulübümüz, onlara sosyal yaşamda yararlanabilecekleri ve hayat boyu kullanabilecekleri deneyimler kazandırarak, hem topluma hem de dünyaya daha duyarlı bireyler olarak yetişmelerini hedefliyor. Nar Harekâtı’nda çocukların hak ve sorumluluklarının bilincine varmalarını sağlanıyor, iletişim yetenekleri geliştiriliyor ve gönüllülük ve sosyal sorumluluk bilincini aşılanıyor. Sevgi Evleri’ne her hafta düzenli ziyaretler gerçekleştiren öğrencilerimiz çocukların el göz koordinasyonunu, takım hâlinde çalışma becerilerini, tasarlama ve üretme yeteneklerini geliştirici atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenliyor. Ayrıca iki haftada bir çocuklarla yapılan ders dışı etkinliklerde müze, tema park ve kısa şehir turları gibi etkinlikler düzenleniyor.

nar

Benimle Oynar Mısın?

“Benimle Oynar Mısın?” projesinde kulüp üyeleri, küçük yaşta uzun süre hastanede vakit geçirmek zorunda olan çocuklarımızın yanında olmayı, onlarla birlikte oyunlar oynayıp çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek, sağlık sorunları nedeniyle hastane ortamında kalan çocuklarımızı, birkaç saatliğine de olsa farklı aktivitelerle tanıştırmayı amaçlıyor. Proje dâhilinde, haftanın 4 günü; Cerrahpaşa, Şişli Etfal ve Numune hastanelerinin çocuk onkoloji, cerrahi ve dâhiliye bölümleri ziyaret ediliyor. 29 Ekim, 23 Nisan, Anneler Günü, Babalar Günü vb. özel günlerde ise daha büyük etkinlikler ise hastanelerdeki miniklere unutulmaz anlar yaşatıyor.“Sen Oynadın Onlar da Oynasın” sloganııyla yola çıkılan oyuncak kampanyasında ise bağışlanan oyuncaklar dezenfekte edildikten sonra İstanbul’daki hastanelerde bulunan hasta çocuklara hediye ediliyor.

Umut Okulu

Türkiye’nin birçok kentinde, çoğu zaman yetersiz olanaklarla eğitim vermeye çalışan köy okullarının ve öğrencilerinin eksiklerini gidermeyi hedefleyen proje, iletilen ihtiyaçlar doğrultusunda bu okullara yardım sağlamayı amaçlıyor. Her yıl üç kez gerçekleştirilen bağış yolculukları ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, sınırlı olanaklara sahip bölgelerdeki küçük öğrencilere; sırt çantası, kitap, defter, kırtasiye malzemesi, temizlik malzemesi, bot ve mont vb. hediyeleri ulaştırılıyor. Ayrıca tiyatro, dans, deney etkinlikleri sayesinde, eğitimleri için onlara motivasyon sağlanıyor, gelecek için umutları tazeleniyor.
Bir tatlı huzur
Ver Bi’ Pati

İTÜ Gönüllülük Kulübü, çalışmalarında sevimli dostlarımızı da unutmuyor. “Ver Bi’ Pati” isimli gönüllülük projesinde öğrencilerimiz, yerleşkelerimizdeki hayvanların yaşamsal gereksinimleri ve sağlık sorunları ile ilgilenip üreme kontrolü ve sahiplendirme adına çalışmalar yapıyor. Hayvanların günlük hayatımızın bir parçası olduğunu unutmadan; sevgi, saygı ve empati duygularıyla sürdürülen projede, hayvan sevgisini üniversite geneline yaymak adına çeşitli eğitimler ve etkinlikler düzenleniyor.

Başka Bir Yol

Kulübümüzün tam 10 yıldır devam ettirdiği “Bir Başka Yol” projesi, eğitimdeki fırsat eşitsizliğinin giderilmesine katkıda bulunmak, maddi veya manevi sıkıntılar nedeniyle eğitimine yeterli ilgiyi gösteremeyen ve üniversiteye hazırlık sürecinde destek alamayan lise öğrencilerine yardım elini uzatıyor. Bir Başka Yol sayesinde, gönüllü öğrencilerimizin sahip olduğu bilgi altyapısından yararlanılarak, bu noktada ihtiyacı olan gençlerin üniversiteye hazırlanması sağlanıyor. Bu amaçla yerleşkeye gelen lise öğrencileri hem motivasyon kazanıyor hem de üniversitemizi yerinde görerek kampüs hayatının bir parçası oluyor. Böylece gönüllü öğrencilerimizin de toplumsal duyarlılığı artıyor. Hiçbir sponsor ve reklam almadan tamamen hibe edilen kaynaklardan yararlanarak, öğrencilerimizin ve zaman zaman diğer üniversitelerden gelen öğrencilerin de haftada ikişer saatlerini ayırarak verdiği derslerle yürütülen proje, dershaneye gitmenin bir zorunluluk olarak görülmesine karşı önemli bir alternatif oluşturuyor.

baska bir yol_2

Bir Tatlı Huzur

Herkesin bir gün yaşlı olabileceğinden hareketle gönüllülerimizin, yaşı ilerlemiş ve huzurevlerinde kalan büyüklerimize yol arkadaşlığı etmesini, onların dert ortağı olmasını ve güzel zaman geçirmelerini sağlamayı amaçlayan Bir tatlı Huzur projesinde, yıllar geçtikçe toplumsal yaşamdan kopan ve bu uzaklaşmayla kendini yalnız hisseden büyüklerimizin daha huzurlu ve mutlu olmaları hedefleniyor. Üniversitemizin İTÜ Gönüllülük Kulübü’ne sağladığı olanaklarla huzurevlerinde düzenlediği etkinlikler hem onları yaşama daha çok bağlıyor hem de kendilerini güvende hissettiriyor.

Hayata Bir Adım

Hükümlülük ve tutukluluk süreleri boyunca Adalet Bakanlığı’nın gözetimi altında, Maltepe Çocuk ve Genç Cezaevi’nde bulunan çocuk ve gençleri, gelişimini olumsuz yönde etkileyen unsurları en aza indirmeyi amaçlayan Hayata Bir Adım’da gönüllüler, her bireyin doğuştan getirdiği ve sonradan edinebileceği yetenekler üzerinde temelleniyor. Yapılan etkinliklerde, cezaevindeki çocukların ve gençlerin, kendi ilgi alanlarının ve becerilerinin farkına varıp kişisel gelişimlerini sürdürebilmesi, cezaevi sonrasında yeniden katılacakları toplumsal yaşama en az sorunla başlaması ve son olarak, bu durumdaki çocuklara karşı toplumun da bir empati geliştirmesi amaçlanıyor.

baska bir yol

Engeller Durdurmasın

“Engelli olma”nın toplum nezdinde yerleşmiş bir psikolojik önyargı ve acınacak bir durum olma algısını kırmak için İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün başlattığı çalışmalardan biri de Engeller Durdurmasın olarak öne çıkıyor. Duyguların önünde bir engel yoksa, hiçbir engelden söz edilemeyeceği düşüncesinden hareket eden proje, “engellilerin farklı olmadıklarının, sadece farkına varılmayı bekleyen bireyler olduğunu” topluma anlatıyor. Kulübümüz bu projede engelleri sevgiyle aşıp engelli bireylerin hayâllerini gerçekleştiriyor.

Yaşayan Kütüphane

Yaşayan Kütüphane İTÜ, kitaplarının insanlar olduğu bir kütüphane oluşturarak tüm farklılıkları saygıyla kabul edilerek “ortak yaşam” paydasında buluşturmayı, bu noktada farkındalık oluşturmayı ve sağlıklı diyaloglar kurmayı amaçlıyor. Einstein’in “Önyargıları kırmak, atomu parçalamaktan da zor.” sözünü hatırladığımızda, İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün yaptığı bu çalışmanın önemi daha da açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

Etnik köken, cinsel yönelim, dini inanç kaynaklı toplumsal önyargılarla mücadele eden bireyler, insanı insan yapan bu özelliklerinden dolayı yine insanlar tarafından bazı tabulara maruz kalabiliyor. 2011’den bu yana yılda ortalama 30 kitaptan oluşan 4 kütüphanesi kurulan İTÜ Yaşayan Kütüphane, yıllık bazda yaklaşık 1000 okuyucuya ulaştı. Tabularının farkına varmak, ön yargılarından kurtulmak, bu noktada bilinçlenmek isteyen herkese kapısı açık kütüphanede okuyucular istedikleri kitabı ödünç alabiliyor ve ortalama 20’şer dakikalık sürelerle okuyabiliyor. Gönüllülerimiz ise kütüphanede çeşitli görevlerde gönüllü olarak çalışıyorlar.

İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün yaptığı çalışmaları, kulübün internet sitesinden ve Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.