07
Ara 2016
Türkiye’nin İlk “Elektrikli Araçlar Zirvesi”ne Ev Sahipliği Yaptık

Elektrik Mühendisliği Kulübü’müz bir ilke imza attı ve Türkiye’nin ilk Elektrikli Araçlar Zirvesi’ni düzenledi. Büyük ilgi gösterilen ve 1 Aralık’ta gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını Elektrik Elektronik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat Ergenç yaptı. Ergenç’in ardından kulübün yönetim kurulu başkanı İbrahim Onur Aydoğan ve zirvenin genel koordinatörü İsa Tekin kürsüye geldi.

Elektrikli araçlar sektöründen birçok firmanın da yer aldığı zirvede, Gersan A.Ş. Ürün Geliştirme Müdürü Muharrem Akbulut’un ilk sunumu yapmasından sonra, sektörün genç girişimcileri olan Mekik Motors kurucularından Eyüp Ateş ve Volkan Gökalp, elektrikli araçların tasarımı konusunda yaptıkları sunumda, deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Elektrikli Araçlar Zirvesi, +90 3B Digital Fabrikalar firmasının elektrikli araçlarda hafifliğin önemi ile Türkiye Hibrit ve Elektrikli Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram’ın elektrikli araç teknolojileriyle ilgili sunumlarıyla sürdü.

elektrikli_araclar_zirvesi

Etkinliğin öğleden sonraki kısmı ise otomotiv sektörünün güçlü temsilcilerinden Ford Otosan yetkililerinin, elektrikli araçlarda dönüşüm sistemleri konusundaki sunumuyla başladı. Hollandalı konuğumuz Ecotap İhracat Müdürü Rien Verhoeckx “elektrikli araçlarda toplu taşıma”yla ilgili görüşlerini aktarırken, Temsa Teknoloji Müdürü Burak Onur’un sunumu da zirvenin dikkat çeken anlarından biri oldu.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram’ın yeni teknolojilere ilişkin sunumuyla sona eren programın ardından, İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü’nün hazırladığı soruları cevaplayan katılımcılardan bazıları, Derindere Motorlu Araçlar (DMA) firması tarafından tahsis edilen elektrikli araçla test sürüşüne çıktı. Diğer katılımcılar ise kulübümüzün dağıttığı çeşitli hediyelerle zirveden ayrıldı.

Etkinliği düzenleyerek, elektrikli araçlar konusunda bir farkındalık oluşturmayı amaçlayan Elektrik Mühendisliği Kulübü, bu amacı doğrultusunda zirveyi her yıl düzenlemeyi hedefliyor.