04
Nis 2017
Çocuklarımız Ağaçlarla Birlikte Büyüyecek

Ayazağa Yerleşkemizde bulunan kamu konutları alanındaki ağaçlar artık çocuklarla birlikte büyüyecek.

agac-sahiplendirme-etkinligi (2)


Üniversitemiz, Yeşil Kampüs projesi kapsamında son derece anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine daha imza attı. Yeşil, yaşanabilir, estetik ve sürdürülebilir bir yerleşke olmaya her geçen gün daha da yaklaşan Ayazağa Yerleşkemizdeki kamu konutları sakinleri, bu alandaki ağaçları çocuklarına sahiplendirdi. Her ağacın çevresindeki tabelaya çocuklarının ad ve soyadını yazan aileler, daha sonra çocuklarıyla birlikte ağaçların bakımını da yaptı.

agac-sahiplendirme-etkinligi (4)

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Kamu Konutları Yöneticisi Doç. Dr. Hüseyin Toros, Ali Pamuk ve çok sayıda ailenin katıldığı etkinlikte, 0-16 yaş aralığında çocuklar; erik, elma, kiraz, armut, ıhlamur ve çam ağaçlarıyla tanıştı. Yaşça daha büyük olan çocuklar, ağaçların bakımları hakkında bilgilendirildi. Ailelerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, 6 aylık Peren bebekten 11 yaşındaki Raşit Batu Bayraktar’a kadar her yaştan çocuk, birlikte büyüyeceği bir ağacın sahibi oldu. Her yaşı için bir ağaç dikmek istediğini söyleyen Raşit Batu Bayraktar, etkinliğin düzenlenme amacını en iyi yansıtan örneklerden biri oldu.

agac-sahiplendirme-etkinligi (1)

Doç. Dr. Hüseyin Toros: “Çocuklarımıza doğa ve ağaç sevgisi aşılamayı amaçlıyoruz.”


Etkinlikte ailelere eşlik eden Doç. Dr. Hüseyin Toros, bu buluşmada çocuklarımıza doğa, ağaç ve bitki sevgisi aşılamayı amaçladıklarını ve gösterilen ilginin oldukça önemli olduğunu belirtti. Böylece hem komşuluk ilişkilerinin güçlendiğini hem de çocukların doğanın kucağında bir araya geldiğini söyleyen Toros, kamu konutları sakinlerinin çocuklarına her cumartesi bir saatlik ağaç ve bitki bakım eğitimi verileceğini sözlerine ekledi. Öğretim üyemiz ayrıca, yerleşkemizde bulunan kamu konutlarındaki herkesi haftaya ikincisi gerçekleştirecek etkinliğe davet etti.