14
Haz 2017
Yeni Çevreci Binamız Geliyor

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nün ortak kullanımı için yapılacak yeni bina, uluslararası LEED sertifikasının gereklerine uygun olarak çevreci bir anlayışla tasarlandı.

Üniversitemizde zaman içinde işlevselliğini büyük ölçüde yitiren ve kullanıcıların çeşitli sorunlarla ya da yetersizliklerle karşı karşıya kaldığı binalara yönelik değişim sürüyor. Son 4 yıla yayılan bu yenilenme atılımı, çok önemli bir adımla sürecek. İTÜ’nün bilgi güvenliği ve erişimi için stratejik öneme sahip Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile sadece ülkemizi değil bölgemizi ilgilendiren çalışmalarıyla uluslararası akademik prestije sahip Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, Ayazağa yerleşkemize yapılacak yeni binaya taşınacak.

cevreci-bina-2

Depreme Karşı Önlem

Üniversitemizdeki tüm yeni bina çalışmaları; “ihtiyaç, riskler, kaynaklar ve İTÜ’lülere üst düzey fayda” ölçütleri değerlendirilerek yıllık olarak planlanıyor. Bu noktada gerek Bilgi İşlem Daire Başkanlığı gerekse Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, halen kullanmakta olduğu fiziki mekanlarda birçok sorunla ve kapasite yetersizliği ile karşı karşıya kalıyor.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, 1980 yılında kullanıma alınan eski Rektörlük binasında hizmet veriyor. Sahip olduğu fiziki olanakların, yıllar içinde giderek büyüyen İTÜ’nün ihtiyaçlarını karşılamaktan giderek uzaklaşması ise birçok soruna kapı açıyor. İnşaat Fakültemiz tarafından yapılan incelemeyle yapının deprem riski taşıdığı ve önlem alınması gerektiğinin bildirilmesi ise sürecin hızlanmasına neden oldu.

Veri Güvenliği Üst Düzeyde

Üniversitemize ait tüm verilerin işlendiği ve saklandığı merkez olan Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, gerek teknik ekipmanının zenginliği gerekse çalışan kadrosunun genişliği nedeniyle ihtiyaç duyduğu daha nitelikli fiziki olanakların sunulduğu bir binada hizmet verecek. Hazırlanan projede, veri güvenliği üst düzeyde tutularak ve İTÜ’nün kalbi olan birimin işleyişinin daha kolay ve verimli kılınabilmesine yönelik geri dönüşler de değerlendirildi. Yeşil Kampüs İTÜ anlayışına uygun çevreci bir yapı olarak inşa edilecek yeni bina, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED sertifikasını alacak biçimde tasarlandı.

cevreci-bina-1

7 Yeni Laboratuvar

Bodrum, zemin ve üzerinde yer alan 4 kattan oluşacak binanın 3. ve 4. Katları da Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü tarafından kullanılacak. Yaptığı uluslararası çalışmalarla geniş bir akademik – bilimsel ağa sahip olan enstitümüz, yıl içinde dünya çapında bilim insanlarını İTÜ’de konuk ediyor. Ayrıca ülkemizi yakından ilgilendiren konularda düzenlediği önemli bilimsel toplantılarla da dikkat çekiyor. Yeni proje sayesinde, Maden Fakültesi’nin bodrum katındaki çalışma alanından ayrılacak olan enstitü, hem bilimsel toplantı ve çalışmaların hem de yüksek lisans ve doktora derslerinin yürütülmesi için gerekli niteliği sağlayan koşullara kavuşacak. Yeni bina ile İTÜ 7 laboratuvar daha kazanmış olacak.

Ağaçlar İçin Peyzaj Mimarlığından Destek

Çalışmaların Haziran ayı ile birlikte başlayacağı projenin hızla ilerlemesi ve binanın 2018’de hizmete açılması hedefleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan doğal dokuyu bozmadan işlem yapılabileceğine dair uygunluk onayı alındı. Bu doğrultuda inşaat için seçilen bölgede çevrenin zarar görmemesi adına özel bir çalışma yürütüldü. Bölgedeki ağaçlar kampüste yaşayabilecekleri en uygun alana zarar görmeden taşınacak ve Yeşil Kampüs’ün bir parçası olmaya devam edecek. Çalışmalar kapsamında, hem nakledilecek ağaçlar için uygun konumlar seçildi hem de dikkat edilmesi gereken tüm ayrıntılar belirlendi.

Peyzaj açısından Ayazağa Yerleşkemizi daha üst düzeye çıkaracak inşaat çalışmaları boyunca yaşanabilecek olası rahatsızlıklara İTÜ’lülerin sağduyuyla yaklaşacağına inanıyor, göstereceğiniz anlayış için teşekkür ediyoruz.