15
Ağu 2017
Nijerya’daki Yaşam Kalitesini Öğrencilerimiz Yükseltecek

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerimizin ellerinden çıkan tasarımlar, BSH Türkiye ile yaptığımız iş birliği kapsamında, Nijerya’daki hayat standardını yükseltecek.

eutb (4)

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerimizin 2016-2017 Akademik Yılı Güz Dönemi’ndeki “Endüstriyel Ürün Tasarımı - II ve Endüstriyel Ürün Tasarımları - III“ (Industrial Product Design II - III) dersleri için hazırladıkları projeler, Afrika’ya yeni bir bakış açısı sunacak. İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi (İTÜNOVA TTO) ile BSH Türkiye’nin iş birliği kapsamında hayata geçen çalışmanın kavramsal çerçevesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Gülname Turan ile aynı bölümden akademisyenimiz Yrd. Doç. Dr. Deniz Leblebici Başar tarafından oluşturuldu.

eutb (3)

Nijerya’da hayatı kolaylaştıracak tasarımlar

Öğrencilerimiz, “Gelişmekte Olan Ülkelerde Toplumu Tasarımla Kalkındırmak” (Uplifting Community by Design in Emerging Countries) başlıklı projede, Nijerya’da yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik kullanıcı odaklı ürünler tasarladı. Su, yiyecek ve mevcut kaynakların bütüncül olarak verimli kullanımı konularına odaklanan çalışmalarda ilk adım, öğrencilerimizin Afrika kıtasının coğrafyası, tarihi, kültürü ve Afrika’da günlük hayat üzerine araştırmalara başlamasıyla atıldı.
Araştırma süreci, BSH tarafından Afrika’da gerçekleştirilen saha araştırmalarının sunulduğu bir seminerle devam eden sürecin sonunda, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerimiz, belirledikleri sorunlara yoğunlaşarak alt araştırma grupları oluşturdu. Ardından, bu gruplar ile BSH’nin Nijeryalı mühendislerinden oluşan danışmanlar grubu İTÜ ARI Teknokent’te bir araya gelip odak grup görüşmeleri gerçekleştirildi.

eutb (2)

BSH mühendislerinden öğrencilerimize tasarım desteği

Nijeryalı mühendisler bu görüşmelerde, öğrencilerimizin Afrika’daki günlük yaşamla ilgili sorularını yanıtladılar ve uygulanabilir ürünlerin tasarım sürecine katkıda bulundular. Ayrıca dönem boyunca, öğrencilerin farklı disiplinlerden teknik desteğe ihtiyaç duydukları konularda BSH mühendisleri ile video konferanslar düzenlendi. Bunun yanında, BSH Almanya İnovasyon Müdürü Nora Nabee Kraft dönemin son dersinde proje stüdyosunu ziyaret ederek projelere ilişkin yorumlarını paylaştı.
İş birliği kapsamında BSH Türkiye, başarılı ürün tasarımlarını seçti ve ürün geliştirme safhasını tasarımların sahibi öğrencilerimizle birlikte yürüttü. Sürecin son aşamasında ise üretime geçilmesi planlanıyor.

eutb (1)

İki proje için satın alma süreci başlıyor

Öğrencilerimizden Hande Terzibaş’ın “Together”, Mehmet Cihat Özel’in “Iron”, Gürkay Aydoğmuş’un “Stoven” ve Yahya Berke Çipli’nin “Fruit Basket” adlı çalışmaları, BSH Türkiye’nin ön elemesini geçti. “Together” projesinin sahibi Hande Terzibaş ile Basalt Iron projesini tasarlayan Mehmet Cihat Özel, bu çalışmaların satın alma sürecini başlatmak amacıyla İTÜNOVA TTO’ya başvurdu.
BSH Türkiye İnovasyon ekibinden İnovasyon Lideri Dr. Güneş Damla Engindeniz ve Kullanıcı Deneyimi Uzmanı Hande Işık’ın teknik ve kavramsal destek verdiği iş birliğinde, serbest endüstri ürünleri tasarımcıları Seyman Çay ve Meltem Maralcan Gülmen’in yanı sıra, Endüstri ürünleri Tasarımı Bölümümüzden araştırma görevlilerimiz; Dr. Elif Küçüksayraç, Kübra Dolap, Seda Duman, Saniye Fışgın, Ahmet Hamurcu da proje ekibine yer aldı.
Hazırladıkları tasarımlarıyla bir ülkenin yaşam kalitesini yükselteceği bu önemli projede öğrencilerimizin satın alma aşamasını da başarıyla geçmesini diliyor, dünyaya değer katacak çabalarından ötürü İTÜ Ailesi olarak kendilerini kutluyoruz.,