28
Eyl 2017
“Kartondan Yaratıcı Fikirler” Ödül Getirdi

Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencimiz Semih Arslan ‘Dip & Eat Box’ adlı projesiyle Young Designers ödülüne değer görüldü.

semih-arslan-1

Üniversitemiz öğrencileri, uluslararası yarışmalardan başarı göstererek ülkemizin tanınırlığını arttırmayı sürdürüyor. Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2. sınıf öğrencisi Semih Arslan, “ProCarton Young Designers Award 2017" yarışmasından ödülle döndü. Öğrencimiz Semih Arslan, Doç. Dr. Şebnem Timur Öğüt ve Arş. Gör. Ahmet Hamurcu yönetimindeki TES211E Project III dersinde geliştirdiği Dip & Eat Box’ adlı projesiyle Young Designers ödülüne değer görüldü. Avrupa Karton Üreticileri Birliği'nin düzenlenen yarışma, "Yaratıcı Ambalaj" ve "Kartondan Yaratıcı Fikirler" olmak üzere iki farklı kategoride gerçekleşti. 42 üniversiteden 170'in üzerinde başvurunun olduğu yarışmada öğrencimiz Semih Arslan, "Kartondan Yaratıcı Fikirler" kategorisinin kazananı oldu. Bu proje, yiyecek ve içeceklerin soslarıyla beraber tüketilmesine imkan sağlıyor.

semih-arslan

Farklı konseptlere uygulanabilir

Öğrencimiz Semih Arslan, fikrin nasıl ortaya çıktığını şu sözlerle anlattı: “Ürünü okuldaki proje dersinde tasarladım. Projeyi 2 haftada tamamladım. Karton ambalajlar ile ilgili araştırmalarımda yiyecek ve sosların beraber tüketimi için tam bir çözüm olmadığını gördüm. Bu problemin çözümü için tasarladığım ürünün endüstriyel üretim yöntemlerine uygunluğuna ve üretiminde ise kartondan bir ürün olduğu için kaynakların kullanımının en düşük seviyede olmasına dikkat ettim. Ortaya çıkan ürünün farklı konseptlere uygulanabilir olması projeme ekstra değer kazandırdı. Emeklerimin karşılığını aldığım için çok mutlu oldum.”

Semih Arslan, her öğrencinin yarışmalara katılması gerektiğini belirterek, “Uluslararası yarışmalarda İTÜ öğrencilerinin ödül kazanmasının üniversitemizin yurtdışındaki tanınırlığını artıracağını ve ilgili kurumlarla olan ilişkileri geliştireceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

İTÜ Ailesi olarak Üniversitemizi başarıyla temsil eden öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.