30
Mar 2018
Temiz Enerji Günleri İTÜ’de 8. Kez Düzenlendi

Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin bilincinde olan İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenen Temiz Enerji Günleri 22 Mart 2018’de İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

teg-2018 (3)

Kulübün en kapsamlı etkinliği olan ve bu yıl 8. si düzenlenen etkinlik üniversite ve lise öğrencilerinin yanı sıra, birçok özel kuruluş tarafından da ilgiyle takip edildi.

“Farkındalık açısından önemli bir etkinlik”

Yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacın farkında olan ve ülkemizde bu konudaki bilinci arttırmayı hedefleyen TEG 2018’de düzenlenen 6 farklı panelde 10 konuşmacı yer aldı.

teg-2018 (1)

TEG 2018’in açılışında konuşan İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi aynı zamanda Elektrik Mühendisliği Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Belgin Türkay ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretiminde artış yaşandığını ancak bunun yeterli olmadığını düzenlenen bu tür etkinliklerle farkındalığın daha da artırılabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Türkay şunları kaydetti:


“Ülkemizdeki enerji kaynaklarının dağılımı 2017 Kasım sonu verilerine göre hidroelektrik barajlı santrallerin elektrik enerji üretimine katılımı %23,8, hidroelektrik akarsu santrallerinin %8,9, taş kömürü, linyit, asfaltit kullanan santrallerin %11,9, ithal kömür %9,8, doğalgaz %27,7, rüzgâr %7,8, jeotermal %1,2, güneş yaklaşık %1’lere yaklaşıyor, lisanssız dediğimiz içerisinde 1 megavattın altında olan güneş termik, rüzgâr ve hidroliklerin katılımı ise %3 seviyesinde bulunuyor. Bunlar bizim için önemli veriler; ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artırılması gerekiyor. Öğrencilerimiz tarafından düzenlenen ve sektörün öncü kuruluşları tarafından desteklenen bu etkinliğimizin farkındalığın artırılması noktasında önemli buluyorum.”

teg-2018 (2)

İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü

İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü düzenledikleri teknik geziler, CEO söyleşileri, eğitimler ve sosyal aktiviteler ile üyelerine mesleki ve sosyal açıdan katkıda bulunmayı hedefliyor. Temiz Enerji Günleri ve Elektrikli Araçlar Zirvesi en kapsamlı iki etkinliği konumunda olan kulüp, ayrıca her ay “Sektörden Fakülteye” etkinliği ile şirketlerin profesyonelleri ile öğrencileri bir araya getiriyor.