20
Nis 2018
İTÜ’de Paylaşımlı Bisiklet Devri

Yeşil Kampüs çalışmalarıyla ülkemizde birçok yeniliği ve ilkleri hayata geçiren Üniversitemiz, “paylaşımlı bisiklet” uygulamasına geçti.

İstanbul Teknik Üniversitesi, bisikletin spor ve sağlık için önemi konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor. Sürdürülebilirlik ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratan bir platform olan GreenMetric tarafından Dünya sıralamasında 77., Avrupa’da 37., Türkiye’nin ise en yeşil kampüsü seçilen Üniversitemiz Ayazağa Kampüsü’nde bisiklet kullanımını teşvik amaçlı girişimler devam ediyor. Bisikletle ilgili tüm hizmetlerin bir arada sunulduğu kampüsümüzde yaşam kalitesinin artırılması çalışmaları kapsamında “paylaşımlı bisiklet” hizmetiyle yeni bir adım daha atıldı.

paylasimli-bisiklet-2018 (1)

180 bisiklet müjdesi

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından tedariği sağlanan 180 bisiklet, kurulan sistemle paylaşımlı hale dönüştürüldü ve 16 Nisan 2018 itibariyle kullanıma açıldı. Bisikletlerin 10’u ise pedal destekli elektrikli bisiklete dönüştürülerek kampüsümüzde yerini aldı.

Bisikleti istediğiniz istasyona bırakabilirsiniz

Paylaşımlı bisikletler, zeminleri bordo renk ile boyanan uygulama kapsamındaki istasyon alanlarından kiralanıp, herhangi bir paylaşımlı bisiklet istasyon alanına bırakılabiliyor. İstasyon lokasyonları, kampüsümüzdeki yaya ve araç dolaşım döngüsü dikkate alınarak belirlendi. Paylaşımlı bisikletlerimizin üzerlerinde kilit sistemi de bulunuyor. Sisteme dahil bisikletin uygulama kapsamındaki herhangi bir istasyondan alındığında başlayan ücret işlemesi, bisiklet yeniden tanımlı alana bırakıldığında duruyor ve bir başka kişinin kullanımı için hazır hale geliyor.

paylasimli-bisiklet-2018 (2)

Öğrencilere burs imkanı

Bisikletlerin bakımı, İTÜ Bisiklet Kulübü öğrencileri ve sonrasında da bisiklet bakımıyla ilgili verilecek kursları tamamlayan öğrencilerimizce yapılacak. Bisikletlerin kiralanması karşılığında alınacak ücretlerden öğrencilerimize burs fırsatı yaratılacak.

İŞTE İSTASYON ALANLARI:

1- Arı Kapı
2- Merkezi Derslik yanındaki bisiklet park alanı
3- Vadi Yurtları üst giriş
4- İstinye Kapı
5- Gölet Yurtları yanı – Merkezi Derslik B önü bisiklet park alanı
6- P1 otoparkı park alanı
7- Bisiklet Evi- Migros arasındaki bisiklet park alanı
8- Fan Fan Kafe yanı bisiklet parkı
9- Arı Mola (Yakın zamanda aktif olacak.)

Sistemin nasıl kullanılacağına dair bilgileri https://bizero.bike internet adresinde ve proje kapsamında kullanıma açık olan bisikletlerin üzerinde bulabilirsiniz.