17
May 2018
Başarı Onları İTÜ’de Buluşturdu

Aydın Doğan Vakfı’nın 2009 yılından bu yana düzenlediği “Başarı Beni İstanbul’a Götürüyor” gezisi kapsamında lise düzeyinde eğitim gören 36 başarılı kız öğrenci, vakfın konuğu olarak İstanbul’da ağırlandı. İTÜ Bilim, Mühendislik ve Teknoloji’de Kadın Araştırmaları (KAUM) tarafından düzenlenen etkinlik dahilinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Kampüsünü gezen öğrenciler, keyifli saatler geçirdi.

itü-gezisi-18 (3)

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin de ev sahiplerinden biri olduğu etkinlikte Türkiye’nin farklı illerinden gelen kız öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte 7 Mayıs Pazartesi günü Üniversitemizin misafiri oldular.

Hem gezi hem bilgilenme

Öğrenciler, öncelikle İTÜ Kültür Sanat Birliği’nde düzenlenen üniversite tanıtım programına katıldılar; sonrasında ise Moleküler Biyoloji - Biyoteknoloji ve Genetik Araştırmaları Merkezi (MOBGAM) laboratuvarlarını gezdiler. Gezi sırasında kendilerine eşlik eden akademisyenlerden üniversite ve bölümler hakkında bilgi alan öğrenciler, merak ettikleri sorulara cevap buldular.

itü-gezisi-18 (1)

MOBGAM’a gelen öğrencilerle yakından ilgilenen Doç. Dr. Ceren Çıracı, “Eğitiminize devam ederseniz, topluma ve bilime katkı sağlayan iyi bireyler olabilirsiniz.” diyerek eğitimin önemini vurguladı.

Türkiye'nin dört bir yanından geldiler

Türkiye'nin dört bir yanındaki pansiyonlu okullarda okuyan ve okullarında üstün başarı gösteren bu gençlerin çoğu bir üniversite ortamı ile ilk defa tanıştılar. İTÜ gezisi boyunca bol bol fotoğraf çekinmeyi ihmal etmeyen öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

Program dahilinde İstanbul’daki farklı üniversitelere de misafir olan kız öğrenciler, İTÜ Ayazağa Kampüsü’nün yanı sıra Topkapı Sarayı’nı, Beylerbeyi Sarayı’nı ve Kız Kulesi’ni de ziyaret ederek çeşitli kültürel gezilere katıldılar.