11
Tem 2018
İTÜ'de Dört Mevsim

Prof. Dr. Mustafa Yazgan’ın ''İTÜ’de Dört Mevsim'' fotoğraf sergisi 27 Ağustos’a kadar Rektörlük Binası Holü'nde izleyicileri bekliyor.

m-s-yazgan-sergi-2018 (3)

Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan’ın fotoğraflarından oluşan serginin açılışında; Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, rektör yardımcıları ve dekanların yanı sıra birçok akademik ve idari personel yer aldı. Açılış konuşmasını yapan Karaca, sergiye dair görüş ve beğenilerini dile getirdi. Rektörümüz tarafından Yazgan’a anı plaketi sunulmasının ardından ziyaretçiler sergiyi gezdi. Fotoğrafları ilgiyle takip eden sanatseverler, sergi defterine de övgü dolu yorumlar yazdı.

m-s-yazgan-sergi-2018 (1)

İstanbul Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan’ın bakışı ve emeğinin güzel bir sonucu olarak ortaya çıkan sergi, İTÜ Ayazağa, Gümüşsuyu, Taşkışla ve Tuzla Kampüslerinde çekilmiş fotoğraflardan oluşuyor. Üniversitemizin farklı mevsimlerle buluşmasını karelerle anlatan Yazgan’ın fotoğrafları arasında; Arı Kapıda Yaz, Kampüse Deniz Geldi, Sisli Bir Kampüs Sabahı, Yalnız Erguvan, Arılar Çalışıyor, Bulutlar Kampüse İnmiş, Sonbahar Yağmurları ve dört mevsimin farklı görsel etkilerini yansıtan 45 fotoğraf yer alıyor.

Fotoğraflarının İstanbul Teknik Üniversitesi'nde ziyaretçilerle buluşmasından memnuniyet duyduğunu belirten Yazgan,fotoğrafçılık hayatından, İTÜ’den, sergiden ve ilerideki projelerinden bahsetti:

‘’Fotoğrafçılık tutkum ortaokuldayken, yaklaşık 30-35 yıl önce başladı. Fotoğraf teknolojisinin bu kadar gelişmediği zamanlarda profesyonel sayılabilecek ayarlı fotoğraf makinalarıyla fotoğraf çekiyordum. Fotoğraf teknolojisinin gelişmesiyle beraber profesyonel makinalar da dâhil hemen hemen bütün makinaları kullandım. Dünyamız eşsiz güzellikler barındırıyor, kimileri bunları seyrediyor, kimileri ise güzellikleri resmediyor. Fotoğraf çekmemdeki temel motivasyonum da işte bu güzellikleri ortaya koyabilme isteğimden kaynaklanıyor.’’

m-s-yazgan-sergi-2018 (2)

İTÜ Kampüsleri Fotoğrafçılık İçin Hazine

‘’İTÜ hem doğayla iç içe hem de mimari açıdan zengin kampüsleri ile fotoğrafçılık için bir hazine diyebiliriz. Futbolda bir söz vardır ‘mekan oynatıyor’ diye, İTÜ de fotoğraf çektiriyor. İTÜ Kampüslerinin her köşesinde fotoğraf çeken insanları her an görebilmek mümkün.’’

4 Yıllık Emeğin Ürünü Olarak ‘’İTÜ’de Dört Mevsim’’

Serginin oluşum süreci hakkında bilgi veren Yazgan, serginin dört yıla yayılan bir emeğin sonucunda ortaya çıktığını, ileride sergi açma düşüncesinin olmamasına rağmen çektiği fotoğrafların birikmeye başlamasıyla ve çevresindeki insanların teşviki ile sergi fikrinin oluşmaya başladığını belirtti. Ayrıca, gelecek dönemlerde İTÜ’nün orta bahçelerinin fotoğraflarından oluşan ve yeni teknolojilerle uyumlu fotoğraf çalışması projelerinin olduğunun mesajını da verdi.
Yazgan konuşmasında, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın büyük destek olduğunu ifade ederek “Bu süreçte bana cesaret veren, yönlendiren ve yanımda olan çalışma arkadaşlarıma ve hocalarıma teşekkür ediyor, sergiye gelerek onurlandıran tüm ziyaretçilerimize sonsuz minnetlerimi sunuyorum’’ dedi.

Sergi, 27 Ağustos 2018 tarihine kadar haftanın her günü 09.00 – 20.00 saatleri arasında İTÜ Rektörlük Holü'nde tüm ziyaretçilere açık olacak.

Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan Hakkında

Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan, 1967 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Lisans öğrenimini Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde tamamlayan genel sekreterimiz, yüksek lisansını ise Harran Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde hazırladığı “Bitki Koruma İlaçlarının Çevre üzerindeki Etkileri” başlıklı teziyle yaptı. Ardından doktora öğrenimine başlayan Yazgan, bu aşamayı da aynı konu üzerinde olmak üzere, üniversitemizin Çevre Mühendisliği Doktora Programı’nda tamamladı. Akademik kariyerine üniversitemizin Çevre Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak başlayan Yazgan, doktora mezuniyetinin ardından 2003-2004 yılları arasında NewcastleÜniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarda bulundu. Sonrasında ise üniversitemizin yine Çevre Mühendisliği Bölümü’nde çalışmalarına devam eden öğretim üyemiz sırasıyla; 2005’te “yardımcı doçent”, 2008’de “doçent”, 2015’te ise “profesör” unvanını aldı. Akademik çalışmaların yanında günlük hayatında; amatör fotoğrafçılık, insansız hava araçları (İHA) uçuşları ve doğa yürüyüşleriyle ilgileniyor.