30
Kas 2018
Atıktan Sanata: Geri Dönüşüm, Sürdürülebilirlik ve Tasarım

İTÜ ve İGA iş birliğiyle hayata geçen tasarımlar, Design Week Turkey 2018 (DWT’18) kapsamında Elevate to Fly sergisinde sanatseverlerle buluştu.

Ä°GA_Design_Week_18 (1)

DWT’18 sergisi, endüstriyel tasarım, moda tasarımı, görsel iletişim tasarımı, mimari gibi birçok alanda dünyaca ünlü sanatçıları buluşturdu. Panel ve konferanslarla dolu dolu geçen etkinlikte tasarımcıların, yerli ve yabancı tasarım ofislerinin, sanatçıların, üniversitelerin, tasarım okullarının ve tasarım platformlarının organizasyona özel hazırladığı sergi, yerleştirme (enstalasyon) ve atölye çalışmaları da yer aldı.

Ä°GA_Design_Week_18 (4)

Sergide, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü ile İstanbul Havalimanı ’nı inşa eden İGA iş birliğiyle süren atıktan sanata sergisi Elevate to Fly da vardı.

Yeni Havalimanı’ndaki seyahat heykellerinde İTÜ imzası

16-18 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen Atıktan Sanata sergisi; geri dönüşüm, sürdürülebilirlik ve tasarım gibi kavramları ziyaretçilerine tanıttı. Ayrıca İstanbul Yeni Havalimanı’na yerleştirilecek üç adet hareketli modelin ilk örnekleri de serginin atölye çalışması alanında tamamlandı. Katılımcılara modelleme deneyimi yaşatan atölye alanında ziyaretçilere hem geri dönüşüme hem de tasarım anlayışına dair bilgiler aktarıldı.
İGA tarafından oluşturulan atıktan sanata projesi kapsamında üretilen modellerin yanında, Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencilerimizin projeleri de sergide kendine yer buldu. Farklı alanlardan pek çok tasarımcı ve Introduction to Mechanical Design (Mekanik Tasarıma Giriş) dersi öğrencilerimizin ellerinden çıkan çalışmalar, Üçüncü Havalimanı olarak da bilinen İstanbul Havalimanı inşaatının çıkan atıklardan oluşturuldu. Projenin alan tasarımını İç Mimari Tasarım (Uluslararası) Yüksek Lisans Programı, sergi modellerinin tasarımını ise Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencilerimiz yaptı.

Ä°GA_Design_Week_18 (3)

İnteraktif çalışmalar ve öğrenci videoları

Tasarım kavramının ziyaretçilerde oluşturduğu algıya odaklanan ekibimiz, çeşitli karakterlere çıkartmalar yapıştırdı ve ziyaretçilere post-it çalışması yaptırdı. Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencilerimiz tasarım anlayışlarını, Taşkışla Yerleşkemizdeki gündelik yaşamı karakterler üzerinden anlattığı videoyla gösterdi.