04
Eyl 2014
Adım Adım Yeşil Kampüs


İTÜ Rektörlüğü’nün 2013 yılında çok aşamalı ve uzun soluklu bir proje olarak başlattığı “Yeşil Kampüs” çalışmaları, Ayazağa Yerleşkesinin farklı noktalarında devam ediyor. Projenin en önemli ayaklarından biri olan “Bisiklet Kenti İTÜ”yü kurmak için bisiklet yolları inşa ediliyor.

Özgürce pedal çevrilecek

Ayazağa Yerleşkesine kazandırılacak toplam 5 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yolları sayesinde İTÜ’lüler özgürce pedal çevirmenin ve kampüste rahatça yürümenin ayrıcalığını yaşayacak. Bu kapsamda, ilk etap çalışmalar Etiler Yolu ve Bedri Karafakioğlu Caddesi üzerinde başlatıldı. Bedri Karafakioğlu Caddesinin bir bölümü araç trafiğine tamamen kapatıldı. Bu süreçte akademik ve idari personel cadde üzerindeki otoparkları kullanabiliyor. Otoparklara erişim alternatif yollardan sağlanırken, görevliler ve tabelalar ile yönlendirme yapılıyor.

trafige-kapatılan-alan


Minimum Karbon

Bedri Karafakioğlu Caddesi üzerindeki çalışma tamamlandıktan sonra, güzergâhın sadece yayalar ve bisikletliler tarafından kullanılması amaçlanıyor. Bu nedenle aşamalı bir geçiş yapılarak, cadde araç trafiğine bütünüyle kapatılacak.

Yapılan çalışmalar, Ayazağa Yerleşkesinde karbon salınımının minimum düzeye indirilmesini, yaya ve bisiklet öncelikli bir kampüs ortamı oluşturulmasını sağlayacak. Araç trafiğinin azaltılmasına paralel olarak, bisiklet yollarının artırılması, bisiklet kiralama ve parketme istasyonları kurulması, bisiklet tamir atölyesi ve bisiklet satış mekânı açılması hedefleniyor.

Daha yaşanabilir bir İTÜ için başlatılan Yeşil Kampüs projesi kapsamındaki adımlara destek ve katkı sunan tüm İTÜ’lülere teşekkürlerimizi sunar, çalışmalar süresince çevreye verilen rahatsızlıktan dolayı anlayışınızı rica ederiz.