04
Ara 2017
Elektrikli Araçlar Zirvesi’nde Araçların Geleceği Konuşuldu

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Kulübü’nün düzenlediği Elektrikli Araçlar Zirvesi’nde ulaşım sektörünün geleceği konuşuldu.

EAZ'17 (3)

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen Elektrikli Araçlar Zirvesi’nin ikincisi İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapıldı. Etkinlikte, elektrikli araçların tarihi, elektrikli otomobilllerin tasarımı, modellenmesi, batarya ve şarj teknolojisi, toplu taşımada kullanılan elektrikli otobüs ve trenler, sürücüsüz metrolar, elektrikli araçların enerji şebekesine etkisi ve Endüstri 4.0 başlıklı konular hakkında bilgi verildi.

EAZ'17 (4)

44 elektrikli otomobil satıldı

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu Kurucu Başkanı Berkan Bayram, elektrikli araçlarda menzil, fiyat ve şarj süresi gibi sıkıntıların olduğunu ancak bu sorunların da marka bazlı çözümlerle aşılmaya başlandığını söyledi. Geçen yıl Türkiye'de 44 elektrikli otomobil satıldığını ifade eden Bayram, "Çin'de 360 bin, Amerika'da ise 120 binin üzerinde satış yapıldı. Seneye bunların 1,5 kat artacağının garantisini verebilirim” diye konuştu. Elektrikli otomobil satışlarının artmasının araçların servis ve bakım ayağı ile yedek parça ve onunla ilgili zincir sektörlerde ciddi bir dönüşüme neden olacağını dile getiren Bayram, "Elektrikli araçların gelmesiyle servis-bakım süreleri de değişecek. Elektrikli araçlarda, 20-30 bin kilometre seviyesinde, yani 3 yıl gibi bir süre içinde servise gidilecek. Bu bakımda da ancak 350-400 lira gibi bir rakam harcanacak” değerlendirmesinde bulundu.

EAZ'17 (2)

Elektrikli araçlar sergilendi

Ayrıca etkinliğe katılan Üniversitemiz Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Derya Ahmet Kocabaş, yaptığı sunumda elektrikli araçların modellenmesini anlattı. Eşarj Kurucu Başkanı Cem Bahar, şarj ve batarya teknolojileri hakkında katılımcıların sorularını yanıtladı. DMA Ar-Ge Mühendisi Haluk Sarı, elektrikli araçlara teknik bakış konusunda bilgi verdi. Etkinliğin sonunda elektrikli araçlar sergilendi ve test sürüşü yapıldı. Elektrik Mühendisliği Kulübü üyeleri başarılı geçen organizasyonun ardından 2018’de düzenlenecek etkinlik için hazırlıklara başladıklarını belirttiler.

EAZ'17 (1)