05
Ara 2018
İTÜNOVA TTO, Elektrikli Araçlar Çalıştayı Düzenledi

İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, üniversitemizde araç teknolojileri ve mobilite konusunda çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü ve son 5 yılda farklı alanlarda 500’den fazla Ar-Ge projesi gerçekleştirdiklerini söyledi.

elektrikli_araclar_calistayi. (4)

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Elektrikli Araç Platformu Projesi Çalıştayı, 28 Kasım’da İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Elektrikli araçların dünü, bugünü ve geleceği üzerine bilgi alışverişi yapılan etkinliğe akademisyenler, yerel yönetim yetkilileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda ticari araçların günlük kullanım şekilleri ve seyahat pratiklerinin yanında, elektrikli taşıtların ekonomik ve çevresel nedenlerden dolayı avantajları ele alındı. Bununla birlikte, şehir içi taşımacılık ve kent lojistiğinde elektrikli taşıt kullanımının potansiyelin çok altında kaldığı da kabul edildi. Ayrıca, yük taşımacılığında elektrikli araç kullanımının teşvik edilmesi amacıyla için alınabilecek önlemler ve uygulanması gereken politikalar konusunda görüş alışverişi yapıldı.

elektrikli_araclar_calistayi. (5)

Çalıştayın açılışında konuşan ve projenin detayları hakkında bilgiler paylaşan İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, elektrikli araçların iklim ve çevre sorunlarının artmasıyla birlikte daha da önem kazandığını belirtti. Çitil ayrıca, üniversitemizin Elektrikli Araç Platformu Projesi’nin başından itibaren sürecin içinde olduğunu kaydetti.

elektrikli_araclar_calistayi. (1)

180 milyon TL bütçeli büyük bir proje

Üniversitemizin şu anda elektrikli araçla ilgili bir kümelenme çalışması üzerine çalıştığına dikkat çeken Çitil, 24 firma ve kurumun bu çalışmada yer aldığının altını çizdi. Elektrikli araç konusuna yönelik yan sanayi firmalarının oluşmasının, bu alanda daha fazla gelişmeye kapı aralayacağından emin olan İTÜNOVA TTO Genel Müdürü, 180 milyon TL’lik bu projenin Sanayi Bakanlığının ilk aşama desteğini almasını oldukça önemli buluyor. Çitil: “İTÜ içinde inşaatı süren ARI 7 binamız, toplamda 37 bin metrekarelik bir alanda olacak ve 7.000 m2’si Ar Ge merkezi olarak hizmet verecek. Bina tamamlandığında burayı ‘Türkiye’nin Akıllı Hareketlilik Ar-Ge Üssü’ yapmayı ve akademisyenler ile sektördeki firmaları buluşturan bir çekim merkezi hâline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

elektrikli_araclar_calistayi. (2)

5 yılda 500’den fazla Ar-Ge projesi gerçekleşti

İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi’nin öncelikli görevinin, başta İTÜ olmak üzere tüm akademi dünyasının bilgilerini, ihtiyaç odaklı olarak sanayicilerle buluşturma olduğunu ifade eden Çitil, son beş yılda 500’den fazla Ar-Ge projesi gerçekleştirdiklerinin önemli bir gösterge olduğunu belirtiyor. İTÜNOVA TTO olarak, akademik bilginin sosyal inovasyon ve sanayi tarafındaki paydaşlara aktarılmasını son derece önemsediklerini dile getiren Çitil, Otomotiv İhracatçıları Birliği ve İTÜ Çekirdek iş birliğiyle yürütülen kuluçka programı sayesinde, daha fazla otomotiv girişimcisinin yatırım alabileceğine inanıyor.

elektrikli_araclar_calistayi. (3)

Elektrikli Araçlar Platformu Çalıştayı hakkında

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve İTÜNOVA TTO’nun yürütücülüğünde İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilay Çelebi tarafından danışmanlık sağlanan Elektrikli Kentsel Lojistik ve Yük Taşımacılığı (EUFAL) projesi kapsamında, şehir içi yük taşımacılığında elektrikli araçların yaygınlaşması ve etkin kullanımı üzerine çevrimiçi bir değişim platformu oluşturuluyor. Türkiye ayağını üniversitemiz ile Borusan Lojistik arasında yapılan iş birliğiyle yürütülecek projeye Almanya, Danimarka, Polonya ve Avusturya’dan kuruluşlar da katılıyor.

Elektrikli Araç Platformu Projesi’nde en büyük hedef, lojistik sistemlerindeki mevcut araç filolarının elektrifikasyonunu artırmak ve elektrikli taşıtların verimli kullanılması için lojistik sistemlerinin iyileştirilmesini sağlayarak mevcut sorunları çözmek olarak öne çıkıyor.