11
May 2017
İTÜ ile HKÜ Arasında İklim Değişikliği Protokolü İmzalandı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ile "İklim Değişikliği Konusundaki Araştırma ve Geliştirme Projelerinde İş Birliği Protokolü"nü imzaladık.

Üniversitemiz ile Viyana Doğa Bilimleri Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin iş birliğiyle hayata geçen İklim Değişikliği İçin Sivil Diyalog Projesi (Civil Dialogue For Climate Change Project) kapsamında, Gaziantep’te ve Halfeti’de yapılan çevre kirliliğinin azaltılmasına yönelik çalışmaların sonunda üniversitemiz ve İTÜ Gaziantep Mezunlar Derneği ile HKÜ arasında bir iş birliği protokolü imzalandı.

hasan-kalyoncu-protokol (1)

Bu üç kurumun ortak çalışması sonucu ortaya çıkan “Politika Analizi ve Tavsiyeler Raporu” sayesinde, iklim değişikliği konusunda ülkemizdeki ve AB ülkelerindeki mevzuatlar karşılaştırıldı. Bu kıyaslama sonucunda elde edilen veriler ışığında Türkiye’de uygulanabilecek politikalar geliştirildi. Ayrıntıları Avrupa Birliği ve Türkiye’deki mevzuatların incelenmesiyle belirlenen raporun Türkçe ve İngilizce metinlerine üniversitemizin, İTÜ Mezunlar Derneği’nin ve HKÜ’nün internet sitelerinden ulaşabilirsiniz

hasan-kalyoncu-protokol (2)

Ülkemizde iklim değişikliği üzerine yürütülen akademik çalışmalar ve bu konuda bir ulusal stratejinin hazırlanması adına önemli bir adım olan protokolün imza törenine; Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, İTÜ Gaziantep Mezunlar Derneği Başkanı Adnan Akyazıcı ve İTÜ Gaziantep Mezunlar Derneği Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Şafak Hengirmen Tercan katıldı.