17
May 2018
İTÜ Maden Fakültesi Mineraller ve Kayaçlar Müzesi Açıldı

Ülkemiz ve dünyanın çeşitli bölgelerine ait bin 500 mineral ve kayaç örneğinin sergilendiği İTÜ Maden Fakültesi Mineraller ve Kayaçlar Müzesi açıldı.

muze-acilis-maden (1)

Dünya başarı sıralamalarında ülkemizi birincilikle temsil eden İTÜ Maden Fakültesi, doğa tarihini yaşatacak önemli bir çalışmayı hayata geçirdi. Ülkemiz ve dünyanın çeşitli bölgelerine ait yaklaşık bin 500 mineral ve kayaç örneği İTÜ Mineraller ve Kayaçlar Müzesi’nde bir araya getirildi. Tarihe ışık tutan müzede yer alan örnekler, uzun bir hazırlık sürecinin ardından toplandı. Türkiye’nin ilk kadın Maden Mühendislerinden Prof. Dr. Işık Akman Kumbasar yürütücülüğünde, 1999 yılında tamamlanmış olan “Türkiye Mineral Araştırma ve Geliştirme Projesi” kapsamında örneklerin bir kısmı derlendi. Yurt dışından temin edilen diğer örnekler ise Mineraloji-Petrografi Laboratuvarları’nda günümüze kadar korundu. Bir kısmı daha önce sergilenmiş mineral ve kayaçlar da hazırlıkların ardından müzedeki yerini aldı.

muze-acilis-maden (3)

Dünya Tarihi Bu Müzede

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, öğrencileri ve ziyaretçilerin doğa tarihini daha yakından görebilmeleri amacıyla Maden Fakültesi’nde uzun süredir “koridor müze” uygulamasının adımlarının atıldığını söyledi. İTÜ Mineraller ve Kayaçlar Müzesi’nin de bu çalışmanın bir örneği olduğunu aktaran Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Üniversitemiz tarafından 27 bölgeden toplam bin 611 mineral ve kayaç örneği özenle toplandı, korundu ve tasnif edildi. Mineraller ve Kayaçlar Müzesi’nde bin 500 örnek yerini aldı. Tüm doğa ve tarih severlerin büyük beğeniyle gezebilecekleri bir müze oldu. Müze, dünya tarihine ışık tutuyor. Hem eğitim hem de toplum açısından oldukça önemli bir müzeyi kazanmış olduk.” dedi.

Koleksiyon Bakımından Oldukça Zengin

Müzenin açılmasında büyük emeği olan Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Kuzu, müzenin koleksiyon bakımından oldukça zengin olduğunu söyledi. Hem Türkiye’de hem de İTÜ’de eğitimin ve bilginin artırılmasında müzenin önemli katkı sağlayacağını söyleyen Prof. Dr. Kuzu, herkesi müzeyi gezmeye davet etti.

Eğitimin Bir Parçası Olacak

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Fahri Esenli, örneklerin Türkiye’nin hemen hemen dört bir yanının gezilerek toplandığını söyledi. Düzenlemede hem mineraloji ve petrografi disiplinlerinin klasik sınıflama sistematiğine bağlı kalınmış olduğunu hem de ülkemize ait çok özel örneklerle maden yataklarımızın ve gemoloji disiplininin de ön plana çıkarıldığını belirtti. Prof. Dr. Esenli, Maden Fakültesi Dekanlığı ve Maden Fakültesi Vakfı’nın desteklerini hiç esirgemediğini, teşhir dolaplarının, aydınlatma sisteminin yenilendiğini ve de Mineraloji-Petrografi çalışma grubu tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda müzemizin bugünkü düzenini aldığını açıkladı. “Maden Fakültesi ailesi olarak herkes katkıda bulundu. Ülkemize ve üniversitemize çok yararlı olacak bir müze oldu.” diyen Prof. Dr. Esenli, emek veren herkese teşekkür etti.

muze-acilis-maden (2)

İTÜ’de Projeler Hayat Buluyor

Projenin mimarlarından Prof. Dr. Işık Akman Kumbasar, yıllardır yapmak istedikleri projenin hayat bulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Kumbasar “Projeyle yıllar içinde Anadolu’dan topladığımız örneklerinin günümüze ulaştırılarak müzede yer bulması oldukça önemli.” şeklinde konuştu.

Müze Zamanla Daha Da Zenginleşecek

Çalışma grubunun içinde yer alan Dr. Mühendis Orhan Yavuz ise Maden Fakültesi’nde oluşturulması planlanan müze çalışmalarının başladığı günden beri, araziden örnek derleme dahil her aşamasında diğer meslektaşları ve hocalarıyla birlikte meslek aşkı ve heyecanıyla yer almaktan her zaman mutlu olduğunu söyledi. Müzenin gençlerin yeraltı kaynaklarını iyi öğrenmelerine yardımcı olacağını aktaran Dr. Yavuz, müzenin dışarıdan gelecek öğrencilere de açık olduğunu anlattı. Dr. Yavuz, bundan sonra da bu müzenin mineral ve kayaç türleri ve sayısının arttırılması için gayret edeceklerini anlattı.