24
Ara 2018
Ayazağa Yerleşkemiz Dünyanın En Yeşil 67., Avrupa'nın ise 32. En Yeşil Kampüsü

Dünyanın seçkin üniversitelerini yeşil alan oranı ve sürdürülebilirlik açısından değerlendiren UI GreenMetric sıralamasında, bu yıl 10 basamak daha yükselip en yeşil 67. kampüs olduk.

yesil_kampus_2018 (2)

Doğaya saygılı, sürdürülebilir, geri dönüşüm ve enerji tasarrufu odaklı, bisiklet dostu bir yerleşke yaşamı idealiyle başlayan Yeşil Kampüs çalışmaları, uluslararası alandaki yükselişini sürdürüyor. Üniversitemiz bir yandan sürdürülebilir gelecek için gerekli bilim ve teknolojiyi üretirken, diğer yandan yaşam kalitesini artıran doğa dostu yerleşkeleriyle topluma örnek oluyor. İlk 100’ünde Türkiye’den yer alan ilk ve tek üniversite unvanımızı sürdürdüğümüz UI GreenMetric’te, Ayazağa Yerleşkemiz ile 10 sıra daha atladık ve 77. sıradan 67’inciliğe yükseldik.

yesil_kampus_2018 (5)

UI GreenMetric üniversite yerleşkelerini; altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim alanlarında değerlendiriyor. Sıralamaya giren üniversite sayısının bu yıl 619’dan 719’a yükseldiği de göz önüne alındığında, Ayazağa Yerleşkemizin başarısı daha iyi anlaşılıyor. UI Greenmetric, kampüslerin çevreci özelliklerinin değerlendirilmesinde önemli bir sıralama olarak kabul ediliyor.

yesil_kampus_2018 (1) 

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca: “Türkiye’ye bu mutluluğu yaşatmanın gururu içindeyiz.”

Yeşil Kampüs’ün sıralamadaki başarısını değerlendiren Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ise görüşünü: “İTÜ, IU GreenMetric sıralamasındaki 2. senesinde başarısını artırarak devam etmiştir. Dünyada 77. sıradan 67. sıraya yükselen kampüsümüz, Avrupa’da 37.likten 32.liğe yükselmiş, Türkiye’de ise 1. sıradaki yerini korumuştur. Elde ettiğimiz bu dereceler bize daha büyük sorumluluklar yüklemektedir. İlkleri gerçekleştiren üniversite kimliğimizle Türkiye’ye bu gururu yaşatmanın sevinciyle ve heyecanıyla, daha fazla çalışmak ve daha büyük başarılar elde etmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. İTÜ olarak bundan sonraki hedefimiz, sıralamadaki yerimizi daha yukarılara taşırken, tüm kampüslerimizi dünyaya örnek teşkil edecek sürdürülebilir yaşam alanları hâline getirmektir. Sıralamalarda yer almak araçtır; nihai amacımız mutlu yaşayabildiğimiz bir çevreyi mümkün kılmaktır. Tüm İTÜ’lülere ve bu başarıda emeği geçen tüm ekibimize teşekkür ederim.” 

 yesil_kampus_2018 (3)

Prof. Dr. Tayfun Kındap: “Yeşil Kampüs, İstanbul’a örnek olacak bir dönüşüm modelidir.”

Yeşil Kampüs çalışmalarından sorumlu olarak; atmosferik modelleme, iklim değişimi ve hava kalitesi konularında bilimsel çalışmalar yürüten Rektör Yardımcımız Tayfun Kındap ise geçen yılki konumlarını yukarıya taşımaktan memnun olduklarını belirtti. Kındap düşüncelerini: “İTÜ’deki Yeşil Kampüs çalışmalarıyla bir yandan GreenMetric sıralamalarında kullanılan parametreler ve kriterler üzerinde çalışıyoruz bir yandan da İstanbul’da belirli bir bölgenin sürdürülebilirlik ilkelerine göre nasıl dönüştürülebileceği üzerine yöntem geliştiriyoruz. İTÜ Kampüsü, yaklaşık 250 hektara yayılan, her gün on binlerce insanın birbirinden çok farklı gündelik rutinlerine cevap veren bir yaşam alanıdır. Dersliklerden, laboratuvarlara, sosyal tesislerden teknokentlere, yeme içme alanlarından spor sahalarına kadar farklı bileşenlerden oluşuyor. 24 saat yaşayan bir kampüs olduğu için aslında kampüsümüz bir kent modeli olarak kabul edilebilir. Dolayısıyla bizim burada engelsiz ve erişilebilir çevre tasarımı, karbon emisyonunun azaltılması, nitelikli yeşil alanın artırılması, atığın doğru yönetilmesi, su kaynaklarının verimli kullanılması yolunda verdiğimiz kararlar daha büyük ölçeklere uygulanacak sistemlerin ne olabileceğinin bir modelini de sunuyor. Maslak’ın nitelikli bir çevreye açılan kapısı olarak, mevcut durumumuzu iyileştirmeye ve ileriyi hedeflemeye devam edeceğiz.” sözleriyle özetliyor.

 yesil_kampus_2018 (4)

Daha yeşil, çevreci ve sürdürülebilir bir kampüs hayatı

Bu güzel gelişmeyi yorumlayanlar arasında, Yeşil Kampüs çalışmalarımıza önemli katkılarda bulunan İTÜ Yapı İşleri Koordinatörü Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin de bulunuyor. Seçkin, sıralamadaki yükselişimizi ve devam eden Yeşil Kampüs çalışmalarına dair önemli noktalara dikkat çekiyor: “İlk olarak geçen yıl katıldığımız bu değerlendirme sisteminde, 619 üniversite arasında 77. olarak ilk 100’e giren ilk Türk Üniversitesi ünvanını kazanmıştık. Geçen yılki bu başarımızın ardından, bu yıl daha büyük bir istekle, değerlendirme sistemindeki başlıklarla ilgili kendimizi daha ne kadar geliştirebileceğimiz hususunda kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdik. Altyapıdan enerjiye, geri dönüşümden su kaynaklarının etkin kullanımına, ulaşımdan eğitim alanındaki çalışmalara kadar kurumumuzdaki uzmanlarla iş birliği içerisinde bir yol haritası belirledik.  Bize sağlanan bütçe ve imkanlar dahilinde bu yol haritasında belirlediğimiz hususları hayata geçirmeye çalıştık. Bu çalışmaların meyvesini de artan katılımcı sayısına rağmen 10 basamak yükselerek aldığımıza inanıyoruz. IU GreenMetric sıralamasındaki bu yükselişimiz, daha yeşil, daha çevreci ve daha sürdürülebilir bir kampüs olma hedefimizde büyük moral katkısı sağlamıştır.”