27
Nis 2019
Dünya Meteoroloji Günü’nde Güneş, Dünya ve Havanın Önemi

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Meteorolojik Araştırmalar Kulübü (METAR) tarafından 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü kutlamaları kapsamında “Güneş, Dünya ve Hava” başlıklı panel ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Meteoroloji-gunu (2)

Dünya genelinde her yıl 23 Mart’ta kutlanan Dünya Meteoroloji Günü için İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi TAV Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlik, üç farklı kuşaktan meteoroloji mühendislerini ve öğrencileri bir araya getirdi. Etkinlikte; Güneş’in Dünya’daki yaşamı besleyen enerjiyi sağlamadaki rolü ile hava, okyanus akıntıları ve hidrolojik döngüyü yönlendirmesi ele alındı.

Meteoroloji alanının temsilcilerini buluşturan etkinlik

Dünya Meteoroloji Teşkilatı tarafından bu yılki teması “Güneş, Dünya ve Hava” olarak belirlenen gün, Ayazağa Yerleşkesindeki etkinlikle kutlandı. Açılış konuşmalarını; METAR Başkanı Alperen Karataş, Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Genel Müdür Yardımcısı Erol Aydın, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya yaptı. Etkinlikte ayrıca, Meteoroloji Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Deniz Demirhan’ın “Atmosferde Optik ve Akustik” dersi kapsamında Dünya Meteoroloji Günü’ne özel düzenlenen geleneksel fotoğraf yarışmasının kazananı açıklandı ve fotoğrafların yer aldığı serginin açılışı gerçekleşti.

Meteoroloji-gunu (3)

İyi hissetmenin ve sağlıklı olmanın kaynağı: Güneş

Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği panele; Fırat Çukurçayır, Erion Kuka, Erol Aydın, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros katıldı. Meteoroloji duyarlılığı ve iklim bilgisini teknolojik yöntemlerle topluma etkin şekilde ulaştırarak akıllı bir toplum oluşturmanın öneminden bahseden Erol Aydın, Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın 192 üye ülkesinden biri olan ülkemizde MGM’nin otomasyona geçiş yapan son teknoloji gözlem çalışmalarından bahsetti.

Günün önemi ve meslek odasına aidiyet duygusu konusunda sunum yapan Çukurçayır, insanın ruh hâli ve günlük aktiviteleri üzerinde önemli etkisi olan hava durumunun; müzik, fotoğraf ve sanat için de ilham kaynağı olduğunu Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nı kaynak göstererek belirtti. Mezunumuz Çukurçayır, meslek aidiyetine dair bilgileri de Z kuşağı METAR öğrencileriyle paylaştı.

Meteoroloji-gunu (1)

Rüzgâr ve güneş üzerine yenilenebilir enerji şirketinde teknoloji direktörü olan mezunumuz Erion Kuka, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği öğrencilerine iş dünyasındaki motivasyonunu ve sektördeki çalışmaları anlattı.

Hava kirliliği ve kalitesi üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Toros, ülkemizde hava kalitesi ölçümlerinin değerlendirilmesi ve raporlanmasında makine öğrenimi ile gelecek projeksiyonlarını anlatan çalışmalarını ele aldı. Katılımcılarla gerçekleştirilen soru ve cevap kısmının ardından “Güneş, Dünya ve Hava” paneli sona erdi.