05
Nis 2019
İTÜ’lülerden Çevre Teknolojilerinde Başarı

İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden lisans öğrencilerimiz “University Challenge Eurasia (UCE)” yarışmasında birinci oldu. Öğrencilerimiz, Almanya’nın Münih kentinde 4-8 Mayıs 2020’de gerçekleşecek Young Water Professionals Programme kapsamında “World University Challenge” yarışmasına katılmaya hak kazandı.

İstanbul Fuar Merkezi'nde 28-30 Mart’ta gerçekleştirilen konusunun lider ve en büyük etkinliklerinden biri olan IFAT Eurasia Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı kapsamında IFAT ve DWA (Almanya Su Ekonomisi, Atıksu ve Atık Derneği) tarafından "University Challenge Eurasia" adlı yarışmanın bu yıl ikincisi düzenlendi. İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz KARAOSMANOĞLU danışmanlığında yarışmaya katılan öğrencilerimiz Mert Can İnce, Gamze Keser ve Ece Meteris’in kurduğu İTÜ Takımı birinci oldu.

eurasia_itu_2019

Temiz bir çevre için görevler

UCE kapsamında Türkiye’den 10 üniversitenin takımları iki görev için çevre teknolojileri konusunda bilgileriyle yarıştılar. İlk görevleri "Enerji, Su, Atık ve Altyapının Havzada Yönetimi" olan takımlar ikinci görevlerinde ise fuardaki firmaların teknolojilerini yerinde inceleme ve kısa sürede raporlama yaptılar.

Çevre yönetiminde gelecek konseptlerin takımı İTÜ’den

Görevleri başarıyla tamamlayan İTÜ Takımı 4-8 Mayıs 2020 tarihlerinde Münih'te düzenlenecek “World University Challenge” yarışmasına IFAT desteğinde katılmaya hak kazandı. Başarılarını takım çalışmasına borçlu olduklarını belirten ekip lideri öğrencimiz Mert Can İnce düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Derslerimizin yanında yarışma için düzenli çalışarak hazırlandık. Okuduk. Araştırdık. Takım çalışması yeteneğimizi geliştirdik. Derslerimizde mühendislik etiği öğrendik. Mühendisin topluma, çevreye, hizmetin sunulduğu kişiye, mesleğe ve meslektaşlarına ahlaki ve adil davranış sorumluluğu taşıması gereğini çok iyi biliyoruz. Çevremizi koruma, gençlerin aynı zamanda geleceğini koruması için de mühim. Gelecekte kimya mühendisi olarak çalışırken de çevre yönetimi konusunda gereğini yapmak, çevre teknolojileri konusunda yetkin olmak öncelikli görevlerimizden olmalı. Münih'te ülkemizi temsil edeceğiz. İTÜ Takımı için büyük bir deneyim olacak. Ara vermeden çalışmamızı sürdüreceğiz ve Türkiye'nin çevre teknolojisinde genç sesi olacağız. Başaracağız."