26
Nis 2019
Sürdürülebilir Ekosistemin Geleceği İTÜ’de

İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü tarafından her yıl organize edilen “Sürdürülebilir Ekosistem Günleri” kamu ve özel sektörden çevre ve ekosistem temsilcilerini, akademisyenleri ve öğrencileri 19-20 Nisan tarihlerinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde buluşturdu.

seg-2019 (3)

İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde 10. kez düzenlenen konferansın açılış konuşmasını İTÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Toröz yaptı. Aynı zamanda Çevre Mühendisliği Kulübü Danışmanı olan Prof. Dr. Toröz, “Bu etkinlik, cevre mühendisliğinin temel hedeflerinden herkesin temiz çevrede yaşama hakkının korunması anlamında yapılan çalışmaların tümünü içeriyor. Sürdürülebilirlik kavramını benimsemiş sevgili öğrencilerimiz tarafından dokuz yıldan bu yana kesintisiz şekilde devam ettirilen Sürdürülebilir Enerji Günleri etkinliklerinin onuncusu her bir öğrencimize kazanç sağlıyor.” dedi. Türkiye’nin birçok şehrinden gelen ve her yaş grubundan öğrencilere, sürdürülebilirlik anlayışıyla çalışma yapmış ve yapmakta olan akademisyenlere, çevre teknolojilerine, sürdürülebilir çevre yaklaşımına ve çevre konusunda küresel hassasiyete ve vizyona sahip sektör temsilcilerine ekosistemin geleceği anlatıldı.

seg-2019 (4)

Yeşil binalar, akıllı şehirler, atıkların geri dönüşümü ve elektrikli araçlar


Açılış konuşmasının ardından Bilge Karakaş ve Ozan Atak’ın “Yeşil Bina Yatırımları ve Yeşil Binalar Süreci”, Tuğçe Üzümoğlu’nun “Akıllı Şehirler”, Dilara Göker’in “Kurumsal Sürdürülebilirlik”, Murat Ilgar’ın “Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünde Enerji”, Serhan Süzer’in “Biyogaz Enerjisi”, Şevket Gürcan ile Ferhat Albayrak’ın ayrı oturumlarda “Elektrikli Araçlar” ve Ahmet Çelik’in “Enerji Yatırımları” konularıyla etkinliğin ilk günü tamamlandı.

seg-2019 (5)

Etkinliğin ikinci gününde Berat İnci ve Gökmen Güven “Sürdürülebilir Gıda”, Gökhan Özyiğitoğlu “Akıllı Tarım”, Aslı Temel “Sürdürülebilir Hedefler”, Mert Güller “Döngüsel Ekonomi”, Lütfi Akça “Çevre Politikaları” ve Murat Anaç “Sıfır Atık ve Geri Kazanım” başlıklı sunumlarıyla öğrencilere ve sektör temsilcilerine bilgi verdi.

seg-2019 (2)

Çevresel sürdürülebilirlik ve geri kazanım atölyeleri

21 Nisan tarihinde ise atölye çalışmaları ile öğrenciler atıktan sanata dönüşen çalışmalar gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen atölye çalışmalarının ilkinde; çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamak ve kaynak tüketiminin azaltılması amacı ile cam şişe boyama etkinliği yapıldı. Katılımcılar şişeyi sürdürülebilir ve günlük kullanıma uygun hale getirerek pet şişe kullanımını azaltmayı hedefledi. Çalışma kapsamında katılımcılar kullanıma hazır hale getirdiği yaklaşık 30 cam şişeyi boyadı. Gerçekleşen diğer atölyede ise elektronik atıkların değerlendirilmesi planlandı. Kullanılmış ve artık işlevsel olmayan klavye, yazıcı gibi ürünler parçalarına ayrıldı, değerli olabilecek parçalar daha sonra farklı amaçlarla kullanılmak üzere saklandı. Ayrıca ürünlerin parçalarına ayırılması sürecinde katılımcıların da ürünlerin çalışma prensiplerinin detayları ve içindeki parçaların görevleri ile ilgili bilgi sahibi olması sağlandı. Bir başka atölye çalışması ile kahve kapsülleri ile geri dönüşüm etkinliği idi. Çalışmada, kullanılmış kahve kapsülleri atık türüne göre ayrılarak, organik kısımları toprakla karıştırıldıktan sonra plastik kısımlar ise geri dönüşüme katıldı.

seg-2019 (1)

İTÜ Girişimcilik Kulübü katkılarıyla gerçekleştirilen elektronik atık inceleme / sökme atölyesi ve kahve kapsülleri ile geri dönüşüm atölyesinin ardından Sürdürülebilir Ekosistem Günleri sona erdi.

seg-2019 (6)

seg-2019 (7)

seg-2019 (8)