15
Kas 2016
Kentsel Kargaşanın ve Sahte Manzaraların Sergisi “City Statement”, Lori Nix Özel Söyleşisi ile İTÜ RSG’de Açıldı

Ürettiği arka planlarla fotoğrafçılığa farklı bir bakış açısı getiren sanatçı Lori Nix’in “City Statement” sergisi, tahrip edilmiş, dokusu bozulmuş ve insansızlaştırılmış mekânların yer aldığı fotoğraflarıyla 10 Kasım’da İTÜ RSG’de ziyarete açıldı. 24. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında düzenlenen sergi, zıtlıklara dayanan kurgusuyla, “doğaya zarar veren, gücün temsili olan insan” bakışının alışılmışlığını kırıyor. Hayatın içindeki zıtlıklara, sistemlerin düzensizliğine ve doğanın başrolde olduğu kötü senaryolara odaklanan, ucu açık ve karmaşık minyatür sahnelere dair yaptığı çalışmalarla öne çıkıyor.

lori_nix_itu_rsg (6)

Sergi açılışında, sanatçıyla kısa bir söyleşi de yapıldı. Kendini “etrafta gezinip çekecek fotoğraf aramayan, fotoğrafını çekeceği şeyleri kendi üreten” bir sanatçı olarak tanımlayan Lori Nix, çalışmalarına ve sanata bakış açısına dair soruları, internet yoluyla bağlandığı açılışta yanıtladı. New York gibi çevresel olumsuzlukların günlük hayatta gözle görülür bir seviyede olduğu, büyük bir şehirde yaşamanın gözlem gücünü artırdığını belirten sanatçı, oluşturduğu sahte manzaraların, bu gözlemlerin bir ürünü olduğunu söyledi. Bilim kurguya olan ilgisinin sahte manzaralar üretmesinde etkili olduğunu söyleyen Nix, City Statement sergisi için 11 yıldır çalıştığını ve zamanla yeni çalışmalar da eklediğini sözlerine ekledi.

lori_nix_itu_rsg (1)

Sanatçı, söyleşide gelen bir soru üzerine, serginin odak noktası olan insan-çevre ilişkisiyle ilgili görüşlerini de paylaştı. Sergideki çalışmalarının, insanın dünyaya ne kadar hızlı bir şekilde zarar verdiğini ve insanın doğaya hükmetmek istemesinin bedeline dikkat çektiğini belirten Lori Nix, bu eserleri oluştururken hareket noktalarından birinin de iklim değişikliği olduğunun altını çizdi. Amerikan fotoğraf sanatçısı, şehir çalışmasının ikinci bölümünün yolda olduğu müjdesini verirken, bu yeni seri için kentleri dolaşarak binalar üzerinde gözlem yaptığından da bahsetti.

lori_nix_itu_rsg (4)

Söyleşinin son bölümünde serginin İstanbul’daki durağının bir üniversite olmasının özellikle önemli olduğunu belirten sanatçı, sözlerini: “Toplum üniversiteleri oluşturuyor, üniversiteler ise sanatçıları yetiştiriyor. Sanatın ve sanatçıların toplumsal değişime önayak olabilmesi adına, tüm ziyaretçilerin sergiden keyif alacağına eminim.” diyerek noktaladı.

Lori Nix’in “City Statement” sergisi, tüm İTÜ’lüleri ve sanatseverleri 10 Ocak’a kadar, İTÜ RSG’de bekliyor olacak.

lori_nix_itu_rsg (2)

Prof. Dr. Telem Sadıkoğlu: “Lori Nix’in çalışmalarına ev sahipliği yapmaktan ötürü mutluyuz.”

Sergiye rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu ve Prof. Dr. Tayfun Kındap ile İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı Tanju Akleman da katıldı. Sergi açılışının, aramızdan ayrılışının 78. yıl dönümüne denk gelmesi nedeniyle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak konuşmasına başlayan Sadıkoğlu, Cumhuriyetimizin kurucusunun “Sanatsız kalmış bir toplumun, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” sözünü hatırlattı. Ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın girişimleriyle sanatta farklı bakış açılarını üniversitemizde buluşturmak üzere, Şubat 2014’te açılan İTÜ RSG’nin, bu konuda üstlendiği role dikkat çekti. Lori Nix’e ait çalışmaların, bugüne kadar ülkemizden ve yurt dışından birçok sanatçının çalışmalarına ev sahipliği yapan İTÜ RSG’nin temasıyla örtüştüğünü de belirten Sadıkoğlu, böyle bir serginin üniversitemizde yer almasından dolayı duyduğu mutluluğu da sözlerine ekledi. Rektör Yardımcımız son olarak; sergiye destek veren İFSAK’a (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), sergi sponsoru Vakıfbank’a ve emeği geçen diğer kişi ve kurumların çabaları için teşekkür etti.

lori_nix_itu_rsg (5)