02
Ara 2016
Üniversitemizden Engelleri Aşan 8 Proje

Yerleşkelerimizde hayata geçirdiğimiz projeler ve öğrenci kulüplerimizin çabaları sayesinde, engellilere daha iyi bir yaşam sağlamak için yeni adımlar atıyoruz. Sesli Adımlar, Evrensel Tekstil Merkezi, engelsiz ve yaya dostu kaldırımlar ile ilk meyvelerini veren projelere son olarak, öğrencilerimizin 3 boyutlu yazıcıyla ürettikleri biyonik el çalışması eklendi.

engelliler_gunu (5)

Yerleşkelerimizde 3 yıldır süren “Yeşil Kampüs” projesinin en önemli ayaklarından biri olan “Engelsiz İTÜ” projelerini, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle değerlendiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tayfun Kındap, yapılan çalışmaların bir lütuf değil, zaten getirilmesi gereken yenilikler olduğunu belirtti. Sadece üniversitemizde değil, tüm yaşam alanlarında engelli konforunun dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Kındap, üniversitede kurulan engelli biriminin ve bu birimin bir engelli tarafından yönetilmesinin önemli bir adım olduğunu söylüyor. Kındap konuyu şu sözlerle yorumluyor: “Sürdürülebilir, yaşanabilir veya Yeşil Kampüs dâhilinde yaptığımız bazı çalışmalar, üzerinde yoğun olarak çalışılmasaydı, aslında engelliler için bir kâbusa da dönüşebilirdi. Bunu göz önüne alarak, proje sürecinde engelli arkadaşlarımızla birlikte çalıştık ve hem doğa dostu hem de engelsiz bir kampüs yaşamı oluşturduk. İç ve dış mekânlarda akıllı uygulama yoluyla yön bulmayı sağlayan Sesli Adımlar, kolay giyilebilir tekstil ürünleri tasarlayan Evrensel Tekstil Merkezi, engelsiz ve yaya dostu kaldırımlar, down sendromlu çocuklarımızı hayata hazırlamaya yönelik çalışmalar, son dönemde elde ettiğimiz kazanımların sadece bir kısmını oluşturuyor.”

engelliler_gunu (2)

Astero Biyonik, 3 Boyutlu Yazıcıyla Umut Oldu

Farklı mühendislik dallarında öğrenimlerini sürdüren öğrencilerimiz; Tamer Temizer, Ezgi Çetin, Onur Rodop, Arda Özdere ve Oğuz Sarp’tan oluşan Astero Biyonik ekibi, hayata geçirdikleri biyonik el çalışmasıyla, medyada ve sosyal ağlarda yoğun ilgi gördü. Sosyal sorumluluğu inovasyonun getirdiği olanaklarla birleştiren ekip, ilk büyük proje olarak 3 boyutlu yazıcıda biyonik el üretti. Farklı mühendislik alanlarından gelmenin çalışmalarını olumlu etkilediğini belirten ekip üyeleri, 3 boyutlu yazıcının pratik ve ihtiyaçlara cevap veren yapısından yararlanarak yaptıkları elin, gelecekte daha da geliştirerek tüm engellilere ulaştırmayı hedefliyor. Astero Biyonik, çalışmanın sosyal girişimciliğe evrilme sürecinde sürecinde İTÜ Çekirdek’ten de destek alarak, biyonik elin sürdürülebilirliği üzerine çalışmaya devam ediyor.

engelliler_gunu (1)

Engellileri Yönlendiren “Sesli Adımlar”

Türkiye’de ilk kez bir üniversitede hayata geçen mekân içi yön bulma uygulaması olan “Sesli Adımlar”, kapalı mekânlarda bluetooth ile çalışan yön bulma uygulamasıyla, İnşaat Fakültemizde yer ve yön bulmak kolaylaştı. İTÜ ARI Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Boni Firması tarafından geliştirilen bu uygulama kapsamında, İnşaat Fakültesi koridorlarına 120 adet bluetooth beacon cihazı yerleştirildi. Böylece kullanıcılar, akıllı telefonlarına indirdikleri “Sesli Adımlar” uygulamasıyla gitmek istenilen konumu belirledikten sonra, yer-yön tarifi alabiliyor. Hem yazılı hem de sesli komut verilebilen uygulama, sadece engelli bireyler için değil, yerleşkemizdeki herkes için kolaylık sağlıyor. Uygulama yoluyla, fakültemizde uygulamaya tanımlanmış bütün salonlar, sınıflar, odalar ve fakülte içindeki diğer birimler hakkında konum bilgisi alınabiliyor. Ayrıca bluetooth cihazlarına; çıkış kapıları, yangın merdiveni ve asansörler gibi acil durumlarda ilk kullanılacak bölümler de tanımlandı.

Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi

“Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi’nde ise engelli bireylerin ihtiyaçlarının dikkate alınarak giysi tasarımı yapılıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile kurulan merkez; gelişmiş altyapısı ve ileri teknolojisiyle engellilerin ihtiyaçları düşünülerek hazırlandı. Engelliler için kumaş, giysi ve diğer tekstil tasarımlarına ait numuneler üreten merkezde; kolay giyilebilir, pratik bir bakımla korunabilen, konforlu ve estetik giysilerin tasarlanmasının yanında, 3 boyutlu vücut tarama sistemi sayesinde vücut ölçülerinin alınması da sağlanacak.

engelliler_gunu (4)

Engelsiz ve yaya dostu kaldırımlar ile otoparklar

Engellilerin günlük hayatta sıkça karşılaştığı sorunlardan olan ulaşım konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Engelsiz, yaya dostu ve doğayla bütünleşen bir üniversite anlayışı ile kaldırımları yeniledik ve genişliğini 3-4 metreye çıkarırken yüksekliği de 5 cm ile sınırladık. Rampalara yer ayırarak engelli ulaşımını kolaylaştırdık. Böylece engelli bireylerin özel bir yola ihtiyaç duymadan, yerleşke içinde rahatlıkla hareket edebilmelerini sağladık. Hissedilebilir yüzey çalışmalarının hâlâ sürdüğü kaldırımlarda ayrıca, geçirimli beton uygulamasıyla yollarda ve kaldırımlarda su birikintilerinin oluşmasını önledik. Bu yenilikleri getirirken otopark bölümlerini de unutmadık ve bu alanlarda engellilere özel alanlar ayırdık.

İTÜ Engelli Öğrenci Danışma Birimi

Üniversitemizdeki erişilebilirlik ve engelsizlik çalışmaları konusunda bütün paydaşları İTÜ Engelli Öğrenci Danışma Birimi çatısı altında bir araya getirdik. Yıl içerisinde birçok çalışmaya önderlik eden birim son olarak “İstanbul Dördüncü Bölgesel Engelsiz Üniversiteler Birim Koordinatörleri Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Evrensel Tekstil Merkezi’nde 24 Kasım’da gerçekleşen toplantıda, engelli öğrencilerimizin koordinatörlüklerden aldıkları hizmetlere standart getirmenin yanında, YÖK Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı da değerlendirildi. Birim, yılda iki kez düzenlenen bölgesel toplantılara katılarak İTÜ’yü bu alanda temsil ediyor.

engelliler_gunu (6)

İTÜ’de erişilebilirlik çalışmaları

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde zorunlu ders olarak verilen “erişilebilirlik” konusu, toplumda herkesin eşit koşullarda yaşamını sürdürülebilmesi için mimariden giyime, endüstriden çevre düzenlemesine kadar hayatın hemen her alanında büyük önem taşıyor. Dersi alan öğrencilere, toplumdaki herkesin sosyal hayata katılımını tam olarak katılımını sağlamak adına gereken bütün tasarımlarda erişilebilirliğin nasıl sağlanacağı anlatılıyor. Böylece öğrencilerimiz konuyla ilgili farkındalık ediniyor. Ayrıca İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında, İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi (İTÜSEM) bünyesinde “Erişilebilirlik Uzmanlık Sertifika Programı” düzenleniyor.

Engelli Bireyler Ayazağa Yerleşkemizde Sosyal Hayata Katılıyor

Ayazağa Yerleşkemizde yer alan ve Türkiye’nin ilk üniversite down kafesi olan Fanfan ile Sarıyer Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim İş Uygulama Okulu da engelli bireylerimizi topluma kazandırmakta önemli rol oynuyor. İTÜ Gönüllülük Kulübü ise engelli bireyler hakkında farkındalığı artırmayı amaçlayan “Vosw-otizm” projesini gerçekleştirerek, Sarıyer Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencilerinin hazırladığı kek, kurabiye, limonata, reçel gibi ürünlerden engelliler için bir gelir kaynağı oluşturuyor.

Gönüllülük Kulübü’nün “Engeller Durdurmasın” projesi

İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün diğer projesi “Engeller Durdurmasın” ise toplumsal farkındalık bekleyen engelli bireylerle ilgili çalışmalara dayanıyor. Proje kapsamında, hiçbir engelin aşılamayacak kadar büyük olmadığını göstermek için çeşitli etkinlikler düzenliyor. Gönüllü öğrencilerimiz düzenli aralıklarla İstanbul içindeki işitme, görme ve zihinsel engelli okullara ziyaretler yapıyor ve her engel grubu için özel etkinlikler düzenliyor. Kulübün temel hedefi, farkına varılmayı bekleyen çocuklara farklı olduklarını hissettirmeden yardım etmek, onlarla zaman geçirmek ve bunları yaparken de toplumun önyargılarını kırmak olarak öne çıkıyor.


engelliler_gunu (3)