22
Ara 2016
Doğa Dostu Kampüsler Üniversitemizde Sahne Aldı

Üniversiteler sadece yükseköğrenim veren kurumlar değil, aynı zamanda gençlerin çevreyle kalıcı bir bağ kurduğu sosyal yaşam alanlarıdır. Bu nedenle pek çok üniversite son dönemlerde çevre düzenlemelerine önem veriyor ve öğrencilerine doğa dostu, nefes alınacak ve olanakların en iyi şekilde değerlendirileceği yerleşkeler için çalışıyor. Bu bağlamda, 2013’ten bu yana “Yeşil Kampüs” projesi kapsamında projeler üreten üniversitemizin Çevre ve Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkezi de düzenlediği 3. Ulusal Çevre Merkezleri Toplantısı’na 1 Aralık’ta ev sahipliği yaptı. “Yeşil Kampüs” temasıyla gerçekleştirilen etkinlik, 8 çevre merkezinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ulusal cevre merkezleri toplantisi (2)

Ayazağa Yerleşkemizdeki toplantı, İTÜ Çevre ve Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Hayriye Eşbah Tunçay’ın toplantının teması hakkındaki konuşması ve merkezin tanıtımıyla başladı. Ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tayfun Kındap’ın yaptığı sunumda, üniversite olarak öncülük ederek örnek bir projeye imza attığımız Yeşil Kampüs çalışmalarımızla ilgili ayrıntılar katılımcılarla paylaşıldı ve Rektörlüğümüzün proje kapsamındaki çalışmalara verdiği destek anlatıldı. Toplantının davetli konuşmacısı TURKECO İnşaat ve Enerji Şirketinden Dr. Duygu ERTEN ise Yeşil Kampüslerde sertifikasyon konusunda yaptıkları çalışmaları örneklerle açıkladı. Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nuri Azbar “Yeşil Üniversite ve Ege Üniversitesi”, Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇEVMER) Müdürü Prof. Dr. Ayşegül Pala “DEÜ Tınaztepe Kampüsü için Tasarlanmış Projeler”, Dumlupınar Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez yetkilisi Yrd. Doç. Dr. Metin Çalık “Bisiklet Dostu Kampüsler” ve Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Yetkilisi Yüksek Mimar Yasemin Somuncu ise “Özyeğin Kampüsü” başlıklı sunumlarla katılımcılara seslendi.

ulusal cevre merkezleri toplantisi (1)

İstanbul Gedik Üniversitesi Mimarlık, Şehircilik ve Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Cengiz, Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. İlknur Şentürk ile Çankaya Üniversitesi Kent, Bölge, Çevre Uygulamaları ve Araştırma Merkezi’nden araştırma görevlisi Semih Kelleci de toplantıya katılan diğer isimler oldu.

ulusal cevre merkezleri toplantisi (3)