25
Eyl 2017
Adımlar Nehir İçin Atıldı

Üniversitemiz ev sahipliğinde, KAÇUV ve Nehir'in Çocukça Yaşam Gönüllüleri Platformu tarafından çocuk yaştaki kanser hastalarına dikkati çekmek amacıyla bu yıl 5.'si düzenlenen 'Nehir'in Adımları Koşusu', Ayazağa Kampüsümüzde gerçekleştirildi.

nehirin-adimlari (1)

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) ve Nehir'in Çocukça Yaşam Gönüllüleri Platformu üyeleri, çocuk yaştaki kanser hastalarına dikkati çekmek için bu yıl 5. kez ''Nehir'in Adımları Koşusu'' etkinliğinde bir araya geldi. 3,5 yaşındayken kanserden hayatını kaybeden Nehir Bayazıt anısına yapılan etkinliğe katılanlar, 3,5 kilometrelik parkuru koşarak, yürüyerek veya bisikletle tamamladı.

nehirin-adimlari (2)

3,5 kilometrelik parkur koşuldu


Çocuk yaşta kanserden hayatını kaybeden Nehir'in annesi öğretim görevlimiz Dr. Zeynep Erden Bayazıt, Türkiye’de her yıl yaklaşık 5 bin çocuğa kanser teşhisi konulduğunun altını çizdi. Nehir'e kanser teşhisi konulduğunda 18 aylık olduğunu ifade eden Bayazıt, “2 yıl kadar mücadele ettik ve maalesef kaybettik. Nehir'i kaybettikten sonra bu süreçte çok iyi destek almıştık ve kendi başımızdan geçtiği için bu durumdaki ailelere yardım etmek istedik. Bu yıl Nehir'in Adımları etkinliğinin beşincisini düzenliyoruz. Her yıl katılımcı sayımız artıyor, gençler ve aileler ilgi gösteriyor. Kızımızı da bu şekilde anmak bizi çok mutlu ediyor.'' diye konuştu.

nehirin-adimlari (3)

KAÇUV Kurumsal İletişim Koordinatörü Füsun Aymergen, ise etkinliği her yıl İTÜ ev sahipliğinde gerçekleştirmeye gayret ettiklerini belirterek, “Koşunun 3,5 kilometre olmasının nedeni Nehir'in bu yaşta vefat etmesi. Dolayısıyla biz de bu koşuyu gerçekleştirerek Nehir'e bir selam gönderiyoruz. Çocuk yaştaki kanser hastalarına dikkati çekmek amacıyla gönüllülerin toplanarak belirlenen etabı isteyen koşarak, isteyen bisiklete binerek, isteyen de sadece yürüyerek ana parkuru tamamlıyor.” dedi.

Etkinlikle ayrıca birçok gönüllü kuruluşun yanı sıra İTÜ Kulüpler Birliğimizden, İTÜ Gönüllülük Kulübü, İTÜ Bisiklet Kulübü ve İTÜ Paten Kulübü aktif bir şekilde görev aldı.