10
Kas 2017
İTÜ’yü Kalitede Zirveye Taşıyan 7 Bileşen

Üniversitemiz, “kalite yolculuğunu” sürdürüyor. Araştırma Üniversitesi unvanı, 25 programda ABET akreditasyonu, 900’ün üzerinde Erasmus anlaşmasıyla bir dünya üniversitesi olarak “Kaliteli Haftası”nı başarılarıyla kutluyor.

İTÜ, zengin içerikli eğitimi, donanımlı akademik kadrosu ve öğrencileri, bilim dünyasına ve topluma katkı sunan araştırmaları, etkin girişimcilik ekosistemi ve sektörlere liderlik eden mezunlarıyla 250. yılına doğru hızla yol alıyor.

kalite-gunu-2017 (1)

İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi, İTÜ Kalite Koordinatör Yardımcısı ve Kalite Yönetimi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Hatice Camgöz Akdağ, Dünya ve Avrupa Kalitesi Haftası’nda İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Bilginin sınırlarını genişletiyoruz”

İTÜ’nün kalite politikası hakkında bilgi veren öğretim üyemiz Doç. Dr. Camgöz Akdağ, şunları dile getirdi:
“İTÜ’nün varlık nedeni; bilim, teknoloji ve sanatta bilginin sınırlarını genişletmek ve uygulamalarıyla toplumun ihtiyaçlarına cevap vermektir. Bilim, teknoloji ve sanatta uzmanlığı ve yaratıcılığıyla uluslararası lider bir üniversite olmayı hedefliyoruz. Eğitim ve öğretimi değişim, gelişim ve ihtiyaçlara uygun olarak güncelliyoruz. İhtisaslaşma ve çeşitlilik ilkeleri çerçevesinde üniversitemizin küresel düzeyde yarışmasını sağlıyoruz. Bireylerin yetenek ve yetkinliklerini geliştirmesi, özgün, yenilikçi yaklaşımlarda bulunması için disiplinler arası ve uluslararası etkileşimli eğitim-öğretim araştırmayı destekliyoruz. Küresel düzeyde Ar-Ge çıktıları üreten, inovasyon ve girişimcilik odaklı, üniversite-sanayi iş birliğini güçlendiren bir kalite yönetim sistemi oluşturduk, uyguluyor ve sürekliliğini sağlamayı hedefliyoruz.”

İTÜ Kalite Yönetim Sistemi’ni oluşturdu

Doç. Dr. Camgöz Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dünyanın önde gelen üniversitelerinin yönetim anlayışları incelendiğinde, kurumsal gerçeklere ve hedeflere uygun bütüncül bir bakış açısıyla kalite yönetimi yapılmasının önemi açıktır. Bu bakış açısının, 250. yaşına ilerleyen üniversitemizin kurumsallığı adına da önemli bir gelişme sağlayacağına inanılmaktadır. Kalite, üniversitemizin tüm bileşenlerinin de dâhil edildiği sürekli iyileşmeyi hedefleyen bir sistemdir. Kalite, sonu olmayan bir yolculuk olarak algılanmalıdır. Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından 2017 yılı Kurumsal Dış Değerlendirme Programına dâhil edilmiş olan Üniversitemiz, kalite çalışmalarına hızla devam ediyor. Üniversitemizde tüm bileşenlerimize Kalite Yönetim Sistemi Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Eğitimleri sistematik şekilde yapılmaktadır. İTÜ’nün araştırma ve geliştirme hedeflerini gerçekleştirecek kurumsal yapılar ve bu hedeflerin gerçekleşmesini teşvik edecek yöntemler 2017-2021 stratejik planına eklendi. Sonuç olarak Üniversitemiz sürekli iyileştirme-geliştirme anlayışının yeni bir adımı Kalite Yönetim Sistemini oluşturmuştur.”
Doç. Dr. Camgöz Akdağ, İTÜ’nün kurduğu Kalite Yönetim Sisteminin diğer üniversitelere örnek oluşturabileceğini belirterek son dönemlerde yapılan çalışmaları şöyle sıraladı:

İTÜ bir Araştırma Üniversitesi

Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan İTÜ, Yükseköğretim Kurulu tarafından “Araştırma Üniversitesi” unvanına değer görüldü. Öğrencileriyle, akademisyenleriyle ve tüm çalışanlarıyla dünyanın güçlü üniversitelerinden biri olduğunu, üniversite sanayi iş birliğiyle bilimsel çalışmaları ürüne dönüştürerek ve topluma faydalı çıktılar sunarak yoluna devam edeceğini göstermiş oldu.

kalite-gunu-2017 (2)

ABET akreditasyonunda dünya rekoru

İTÜ, 25 mühendislik programıyla Amerika’daki Mühendislik ve Teknoloji Programları Akreditasyon Kurulu (ABET) akreditasyonu alan dünyadaki ilk ve tek üniversite olarak uluslararası ölçekte başarı ve kalitesini bir kez daha kanıtladı.

Uluslararası çift diploma imkanı

Uluslararası çift diploma programları sayesinde İTÜ’lüler, bir bölümde öğrenim görüp iki diplomaya sahip oluyor.

900’ün üzerinde Erasmus anlaşması

İTÜ, Erasmus anlaşmalarıyla her yıl Avrupa’daki farklı üniversitelere sayısız öğrenci gönderiyor. Onların farklı kültürlerle, farklı öğrenim yöntemleriyle de tanışmasını sağlıyor.

Okul sıralarında girişimcilik fırsatı

İTÜ girişimcilik ekosistemi sayesinde öğrenciler henüz okul sıralarındayken fikirlerini hayata geçirme imkanı buluyor. İTÜ girişimcilik ekosisteminde İTÜ Ginova, İTÜ ARI Teknokent, İTÜ Çekirdek, İTÜNOVA TTO ve İTÜ Gate var.

Yeşil kampüsle kaliteli hayat

İTÜ, Yeşil Kampüs projesiyle, doğal hayatı üniversite yaşamıyla birleştiriyor. Doğal yaşamın korunduğu ve yaşam döngüsünün sağlandığı yerleşkede öğrencilerin yaşam kalitesi artırılıyor.