26
Eki 2018
Sürdürülebilir ve Güvenli: 6. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu

Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilen “6. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu”nda, bütün dünyada her geçen gün daha çok önem kazanan şehirleşme konusu tüm yönleriyle ele alındı.

Yasanabilir_sehirler (3)

Üniversitemiz, Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından düzenlenen 6. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı. Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumda şehirlerin geleceği ve yaşam kalitesinin nasıl artırılabileceği konuları ele alındı. Sempozyuma, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, Hollanda Başkonsolosu Bart van Bolhuis, Dünya Kaynaklar Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Danış, İBB Kurumsal Gelişim ve Yönetim Sistemleri Daire Başkanı Ramazan Özcan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Kampüsler şehirlerin kimliğini etkiler

Sempozyumun açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, şunları söyledi:“Üniversite kampüsleri şehirlerin kimliğini, dokusunu etkileyen çok önemli parçalar. Her gün on binlerce kişinin kullandığı şehirlerin en hareketli noktaları arasında. İstanbul’un merkezinde yer alan kampüsleriyle İTÜ; sadece öğrencilerine, akademisyenlerine değil şehre karşı da sorumlu olduğunu unutmayan bir üniversite. 5 yıldır süren “Yeşil Kampüs İTÜ” projesinin çıkış noktası ve sürdürülebilir kılınmasındaki motivasyon kaynağı da aslında bu sorumluluk. 2018 itibariyle, Green Metric’te dünyanın en yeşil 100 üniversite kampüsü arasında yer aldık. 619 üniversite arasında Avrupa’da 33.’cü, dünyada 77. sıradayız. İklime uygun peyzajdan geri dönüşüm zincirini kurmaya, yenilenebilir enerjiye öncelik vermekten minimum karbon hedefine yönelik adımlara kadar “Yeşil Kampüs İTÜ” projesinin birçok ayağı var. Çünkü İTÜ yaşanabilir şehirlerin önemli parçasının yaşanabilir kampüsler olduğunu biliyor.”

Yasanabilir_sehirler (1)

Hava kirliliğine bağlı 35 bin ölüm engellenebilecek

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız yaptığı konuşmada Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli Küresel Isınma 1,5 Derece Özel Raporu'na göre küresel sıcaklığın sanayileşme öncesine göre 1 derece arttığını ve artış eğiliminin devam ettiğini söyledi. Cansız, “Türkiye'de 1,5-2 derece hedeflerine uygun şekilde, %100 yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğine öncelik verildiği takdirde, fosil yakıtlara bağlı enerji ithalatından 23 milyar dolar tasarruf edebilecek. 2030 yılına kadar hava kirliliğine bağlı 35 bin ölümü engellemek ve enerji sektöründe 64 bin yeni iş imkanı yaratmak mümkün.” dedi. Kentleşme sonucu özel araç sahipliğinin sürekli arttığını belirten Dr. Güneş Cansız, bunun sonucu olarak hem fosil yakıt kullanımının hem de yol güvenliği sorununun büyük bir hızla arttığına dikkat çekti. Giderek artan trafik sıkışıklığı ve çarpışmaları nedeniyle ortaya çıkan maliyetlerin artık olağanüstü derecelere geldiğini anlatan Dr. Cansız “Dünyada yollarda her gün 3000’den fazla kişi hayatını kaybediyor ve bunun ne yazık ki 500’ü çocuk.” diye konuştu. Cansız, yalnızca geçtiğimiz yıl Türkiye’de trafikte 1,2 milyon çarpışma meydana geldiğini ve 7 binden fazla kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Yasanabilir_sehirler (2)

“İstanbul’da 2023’te 1.050 km uzunluğunda bisiklet yolu olacak”

İBB Kurumsal Gelişim ve Yönetim Sistemleri Daire Başkanı Ramazan Özcan, İstanbul’un 15 milyonu aşan mevcut nüfusunun 2023’te 16 milyon 310 bin olmasının beklendiğini söyleyerek “Bu artış şehir içi hareketlilik talebini de üç kat arttıracak. İBB olarak şehrin karbon emisyon düzeyini 2030’da %32 düşürmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda mevcut 355,45 km’lik metro hattını 2019 sonrasında 1.100 km’ye, 120 km’lik bisiklet yolunu da 2023’te 1.050 km’ye ulaştırmış olacağız.” dedi. Sempozyumda “Okul Bölgelerinde Yol Güvenliği ve Erişilebilirlik” çalışmasına dair rapor ve trafikte sıfır can kaybı için bir vizyon ortaya koymayı hedefleyen “Sürdürülebilir ve Güvenli” raporları da açıklandı. “Okul Bölgelerinde Yol Güvenliği ve Erişilebilirlik” öğrenciler, aileler, öğretmenler ve okul bölgelerini kullanan tüm kent sakinleri için yaşam kalitesi artırmayı hedefleyen veriler içeriyor. “Sürdürülebilir ve Güvenli” raporu ise her yıl 1,25 milyon insanın ölümüne yol açan trafik çarpışmalarının önüne geçmek için neler yapılabileceğini ele alıyor. Hollanda Başkonsolosu Bart van Bolhuis ise şehirlerin yaşanabilir olması için neler yapılması gerektiğini Hollanda ve Türkiye üzerinden örnekler resimlerle anlattı. Güvenilir, sağlıklı, yeşil, doğa dostu, iyi tasarlanmış şehirlerin sayısının arttırılması gerektiğini vurguladı.