09
Nis 2019
İTÜ’lü Gençler Çocuklara Çevre Bilinci Aşılıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Mühendisliği Kulübü tarafından yürütülmekte olan Suyun Gözyaşları Projesi 10. yılında minik su koruyucularını eğitmeye devam ediyor. 6-11 yaş arası çocuklara çevre bilinci aşılanmasını hedef edinen proje kapsamında bugüne kadar 60’dan fazla okulda yaklaşık 4600 öğrenciye ulaşıldı. Verilen eğitimler sonunda her biri su koruyucusu ilan edildi.

suyun-gozyaslari-projesi (1)

İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü tarafından 10 yıldır sürdürülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında 10 yılda 12 şehirde 60 okul ziyaret edildi ve yaklaşık 4600 öğrenciye ulaşıldı.

Proje sadece İstanbul’daki okullar ile sınırlı değil. Şehir dışındaki üniversiteler tarafından İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü koordinatörlüğünde farklı şehirlerde yürütülüyor. Gerçekleştirilen etkinliğin sonunda öğrenciler su koruyucusu ilan edilip kendilerine motivasyon olması amacıyla isim ve okullarının yazılı olduğu su koruyucusu broşürleri veriliyor. Her geçen gün genişleyen ekip, çocuklara ulaşıp onlara çevre bilinci aşılamaya devam ediyor. Çocuklara aynı zamanda sunumu destekleme amaçlı animasyonlar izletilirken, resim yapma ve geri dönüşüm oyunları gibi etkinlikler düzenleniyor.

suyun-gozyaslari-projesi (2)

“Hedefimiz daha çok öğrenciye ulaşmak.”

Proje genel koordinatörleri Elif Mürtekin ve Furkan Can Akalın: “Çevrenin korunması konusu ülkemizde ve dünyada son zamanlarda gündemde olan, geçmişte yapılan ihmallerin neticesinde ortaya çıkan problemler sebebiyle gündemde olmak zorunda olan bir konu. Bu problemlerin çözülmesi adına çocuklara erken yaşta çevre bilincinin aşılanması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu sebeple hem kendi ilimizde hem de çeşitli illerde miniklere ulaşmaya devam ediyoruz. Hedefimiz daha çok öğrenciye en iyi şekilde ulaşmak. Bu sebeple sunum ve etkinlik güncellemelerimize devam ediyoruz, sürekli gelişme halindeyiz. Bu kapsamda ekibimiz ile pedagoji eğitimleri de alıyoruz. Buradan bize her zaman destek olan Uzm. Pedagog Zeynep Şimşek Hanım’a da teşekkürlerimizi sunmak isteriz.” dedi.

suyun-gozyaslari-projesi (3)