3
10

İTÜ fakülteleri sayısız esere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede Türkiye'deki mühendislik tarihi birçok yönden öğrencilere aktarılmaktadır.

Geomatik Mühendisliği Bölümü koridorları, bazı tarihi aletlerin ve teknik çizimlerin sergilenmesi için kullanılmaktadır:

İTÜ Jeoloji Mühendisliği Fakültesi binası “İhsan Ketin Tabiat Tarihi Müzesi”ne ev sahipliği yapmaktadır. Müzede “Darwin 200” sergisi ve birçok fosil türünün koleksiyonu yer almaktadır. Müze web sayfasında belirtildiği üzere, randevu alarak herkes müzeyi ziyaret edebilir.

Resim1

İTÜ Taşkışla Kampüsünde her yıl dönem başında eserler sergilenmektedir. Covid-19 pandemisi sebebiyle 2021 yılında sergiler çevrimiçi olarak düzenlenmiştir. Kökleri 1773 yılına dayanan Gümüşsuyu Kampüsü koridorlarında, fakültede kullanılan teknolojinin tarihini yansıtan koleksiyon 2021 yılında sergilenmiştir. Taşkışla Kampüsü, İstanbul Bienali 2022'nin düzenlendiği yerlerden biri olmuştur. Ayrıca, Mimarlık Fakültesi'ndeki farklı seminer dizileri gibi çevrimiçi etkinlikler halka açık olarak gerçekleştirildi.

Tüm bunlar "İTÜ Kampüs Ziyaret Formu" aracılığıyla randevu alan herkes tarafından ziyaret edilebilir.

Daha detaylı bilgi için:

https://jeoloji.itu.edu.tr/en/about-us/ihsan-ketin-natural-history-museum

https://mim.itu.edu.tr/blog/2021/03/17/webgl/

https://www.itu.edu.tr/en/contact

https://mim.itu.edu.tr/?s=architalkture

https://www.peyzaj.itu.edu.tr/v2/peyzaj-mimarligi-persembe-seminerleri/